Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

„Jak robić to co trzeba, aby było tak, jak należy”, nie zaś „robię to co należy, a reszta mnie nie obchodzi” – to myśl przewodnia, jaka przyświecała uczestnikom konferencji „ Perspektywy Ochrony Zdrowia: miejsce Geriatrii w Systemie”, która odbyła się 21 marca 2014 r. w SPSK nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca w Katowicach. Honorowy patronat nad konferencją objął JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczestnicy konferencji ocenili, iż jedną z przeszkód wykorzystania potencjału geriatrii jest System Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), który zakłada finasowanie jednej choroby lub procedury. Wyróżnić w nim można procedury „opłacalne” i „nieopłacalne” dla usługodawców, co prowadzi do poważnej patologii systemu. Pacjenci, zwłaszcza w starszym wieku, dotknięci są zwykle kilkoma chorobami. Wielochorobowość wymaga całościowej diagnostyki oraz kompleksowego postępowania, które jest podejściem optymalnym z punktu widzenia chorego i systemu opieki. Jednak system opieki tego nie uwzględnia, preferując wykonanie określonej procedury, a nie całościowe leczenie chorego. Bardziej całościowa diagnostyka i szerszy zakres leczenia prowadzą do strat „usługodawcy”.

W ramach konferencji p.o. Dyrektora Śląskiego OW NFZ w Katowicach Barbara Bulanowska przedstawiła temat „Miejsce geriatrii w systemie opieki zdrowotnej – plany i oczekiwania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec usługodawców”, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki – „Bariery rozwoju geriatrii w Polsce”, prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis – „Perspektywy rozwoju geriatrii w Polsce”, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr med. Jarosław Derejczyk – „Zmienność potrzeb zdrowotnych wynikająca ze starzenia społeczeństwa. Teoria a praktyka”, kierownik Działu Controllingu SPSK NR 7 SUM GCM mgr Mirosława Trojnacka oraz ordynator Oddziału Geriatrii dr hab. Jan Szewieczek – „Ocenę rentowności świadczeń z zakresu geriatrii na przykładzie rozliczeń grup JGP”, a prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jan Duława – temat: „Czy istnieje możliwość rozwiązania problemu kolejek – koordynowana opieka zdrowotna”. Organizatorzy mają nadzieję, że wypracowane wnioski będą pomocne w ulepszeniu opieki zdrowotnej zarówno w regionie, jak i w całym kraju.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

Stanowisko Uczestników Konferencji

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.