Logo OPDS

Katowice zostały nominowane w konkursie na najlepszą prozdrowotną inicjatywę polskich samorządów „Zdrowy Samorząd” za projekt „Od przedszkola do seniora” realizowany wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym.

Zachęcamy do głosowania na stronie konkursu:

Projekt skierowany był do wszystkich mieszkańców Katowic i realizowany dla następujących grup docelowych: kobiety w ciąży, dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, dorośli, osoby niepełnosprawne, seniorzy (chętni do udziału słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, podopieczni Dziennych Domów Opieki Społecznej, członkowie Klubów Seniora), instytucje (szkoły, przedszkola, domy dziecka, biblioteki publiczne, ośrodki kultury, szpitale).

Podstawowym celem projektu było zwiększenie świadomości zdrowotnej osób objętych programem, zwłaszcza poprzez aktywność fizyczną, wzrost poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie oraz włączenie studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w praktyczne działania prozdrowotne, w tym w ramach praktyk zawodowych (brali oni udział we wszystkich zajęciach, nabywając praktyczne umiejętności interpersonalne).

Zrealizowano cztery moduły zajęć:

1. Mama i dziecko: zdrowie od samego początku – cykl zajęć interdyscyplinarnych w ramach szkoły rodzenia dla par oczekujących potomstwa.

2. Cała rodzina: radość z aktywności fizycznej – zrealizowano zajęcia:

•          fitness dla mam – zajęcia ogólnorozwojowe, które pomagały młodym mamom powrócić do formy sprzed ciąży;
  •          gry i zabawy dla rodziny – zajęcia dla dzieci wraz z opiekunami, obejmujące m.in. treningi sportów drużynowych;
  •          gimnastka ogólnorozwojowa z elementami boksu – zajęcia warsztatowe dla dzieci;
  •          street dance show – zajęcia z wykorzystaniem choreografii opierających się na różnych technikach tańca;
  •           kreatywne tańcowanie – warsztaty dla dzieci, oparte na niestereotypowych działaniach ruchowych prowadzonych w formie zabaw łączących elementy rytmiki, tańca współczesnego i teatru ruchu;
  •          wykłady prozdrowotne w szkołach i przedszkolach, w tym dot. uzależnień behawioralnych oraz zdrowego kręgosłupa;
  •          kurs samoobrony – zajęcia dla dorosłych, których celem była nauka opanowywania strachu przed brutalnym napadem;
  •          funkcjonalny trening medyczny – zajęcia dla dorosłych, koncentrujące się na możliwości wykorzystania ruchu w życiu codziennym;
  •          joga z elementami foam rollingu – zajęcia skierowane do dorosłych, opierające się na automasażu rozluźniającym napięte mięśnie;
  •          forma w ciąży – zajęcia ruchowe dla kobiet w ciąży;
  •           pilates core wellness – zajęcia opierające się na połączeniu zajęć pilates z programem ćwiczeń CoreWellness;
  •          speed ball – zajęcia dla dorosłych, stanowiące kombinację elementów sztuk walki, ćwiczeń i choreografii;
  •          wykłady dot. zdrowego stylu życia – zajęcia skierowane do studentów i osób dorosłych.

3. Niepełnosprawność: wyzwanie, a nie ograniczenie – zajęcia taneczne, których celem był rozwój komunikacji społecznej poprzez integrację ludzi pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

4. Senior: dobre samopoczucie na co dzień – zajęcia nordic walking dla seniorów.

Głosowanie w konkursie trwa do 1 marca.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018