„Szlachetna Paczka” przeprowadzona w dniach 4 – 8 grudnia 2017 r.
wśród społeczności akademickiej na terenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Społeczność akademicka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Głównym założeniem akcji jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy. W ramach Szlachetnej Paczki docieramy z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, w szczególności do rodzin wielodzietnych, oraz do osób starszych i samotnych.

W organizację akcji czynnie włączyła się Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego SUM, pracownicy Działu Karier Studenckich i Promocji Uczelni, Wydziałowe Samorządy Studenckie Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, Wydziału Lekarskiego w Katowicach, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach oraz Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, a także Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział Zabrze.

Mimo niewielkiej ilości czasu jaką posiadaliśmy na przeprowadzenie zbiórki, to efekt końcowy był dla wszystkich pozytywnym zaskoczeniem. Zainteresowanie akcją przerosło wszelkie oczekiwania, co pozwoliło na zaspokojenie wszystkich potrzeb wskazanych przez wybraną rodzinę.

W tym roku społeczność akademicka mogła pomóc w akcji na dwa sposoby, finansowo, podczas zbiórki datków finansowych do puszek oraz poprzez przynoszenie darów we wskazane przez organizatorów miejsca.

Podczas zbiórki darów udało się zebrać kilkanaście kartonów artykułów żywnościowych nadających się do przechowywania, m.in. kasze, makarony, cukier, mąkę, konserwy, dżemy oraz słodycze.
Zebrano również sporą ilość środków czystości, artykułów papierniczych oraz ubrań zimowych, na których domownikom zależało najbardziej, a także prezenty świąteczne dla rodziny, m.in. wkrętarkę, piłkę do gry w piłkę nożną czy słuchawki dla jednego z chłopców.

W trakcie zbiórki finansowej wśród pracowników Rektoratu, nauczycieli i pracowników na Wydziałach Uczelni oraz studentów udało się zebrać łącznie 5 130,00 zł. Tak duża kwota pozwoliła na zakup brakujących, potrzebnych rzeczy, takich jak: koce, pościele, ręczniki, poduszki, podgrzewacz do wody, toster, czajnik, bony na ubrania dla każdego członka rodziny, 4 tony węgla do ogrzania mieszkania,  dokupić brakujące ubrania, kartę podarunkową do sklepu budowlanego, ponieważ rodzina planuje remont kuchni, dodatkowo udało się spełnić marzenie Pani Ewy, gdyż za zakupione wejściówki będzie mogła wybrać się z rodziną do kina oraz zwiedzić wspólnie kopalnię Guido w Zabrzu.

To budująca oraz radosna chwila, kiedy w okresie świątecznym Pracownicy, Nauczyciele oraz Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach łączą swoje siły oraz chęci, by wspólnie pomagać innym. Liczymy, że przyszłoroczna edycja Szlachetnej Paczki zostanie przyjęta z co najmniej takim samym odzewem jak tegoroczna.

W imieniu organizatorów oraz całej rodziny, której udało się pomóc, pragniemy każdemu z osobna podziękować za wszelką pomoc, jaką otrzymaliśmy od społeczności akademickiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dziękujemy również koordynatorom akcji, pracownikom Działu Karier Studenckich i Promocji Uczelni oraz wszystkim, którzy pomogli podczas pakowania
i transportu darów.

Dziękujemy!