Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Plakat

Magnificencje Rektorzy,
Dziekani i Profesorowie,
Nauczyciele Akademiccy, Doktoranci
i Pracownicy Administracji

Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, w którym chcemy zaczerpnąć duchowych sił z Ducha Świętego, który umacnia miłość. Jezus, na którego czekamy w Adwencie, związany jest z Duchem Świętym od pierwszej chwili swego istnienia w czasie, gdyż to właśnie On «za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Panny i stał się człowiekiem».

Jeśli jednak postawiamy sobie w życiu pytanie, w jakim celu Duch Święty dokonał dzieła wcielenia, to słowo Boże podpowie nam, że uczynił to po to, abyśmy sami stali się «uczestnikami Boskiej natury» (2P 1,4). «Istotnie bowiem jest to racja, dla której Słowo stało się człowiekiem a Syn Boży Synem człowieczym: aby człowiek żyjąc w komunii ze Słowem i otrzymując w ten sposób synostwo Boże, stał się synem Bożym» (św. Ireneusz z Lyonu).

Tajemnica wcielenia widziana z perspektywy Ducha Świętego rzuca zatem światło i na tajemnicę człowieka. Ten sam Duch jest bowiem obecny na początku każdego ludzkiego życia. Nasze istnienie jest «istnieniem przyjętym», rzeczywistością przemyślaną, umiłowaną i darowaną. Bóg - jako Stworzyciel duszy każdego nowego ludzkiego istnienia - przekazuje mu życiowe tchnienie, a dokonuje się to za pośrednictwem Ducha, który jest «dawcą życia».

Co roku w adwentowym czasie czuwania świat nauki śląskich uczelni - nauczyciele akademiccy, doktoranci i pracownicy administracji - gromadzą się na przedświątecznym spotkaniu, aby na nowo odkrywać prawdę o tym, że objawienie się Syna Bożego w czasie, pozwala i nam stawać się «uczestnikami Jego Boskiej natury».

Spotkanie – na które serdecznie wszystkich Państwa zapraszam – odbędzie się w wigilię III Niedzieli Adwentu, tj. w sobotę 16 grudnia 2017 r., w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, przy ul. Wita Stwosza 17. Jednocześnie uprzejmie proszę o przekazanie tych informacji w środowisku Państwa pracy naukowej i dydaktycznej.

            Program spotkania jest następujący:

16.00 – Okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania

16.30 – Dr hab. Marek Wójtowicz (prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego)
            Wykład: Recepta Pascala na niedostatek wiary

17.15 – EUCHARYSTIA Z LITURGIĄ III NIEDZIELI ADWENTU (Niedzieli Radości)

18.15 – Spotkanie przy stole w refektarzu seminaryjnym

Szczęść Boże!
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.