Magnificencje Rektorzy,
Dziekani i Profesorowie,
Nauczyciele Akademiccy, Doktoranci
i Pracownicy Administracji

Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, w którym chcemy zaczerpnąć duchowych sił z Ducha Świętego, który umacnia miłość. Jezus, na którego czekamy w Adwencie, związany jest z Duchem Świętym od pierwszej chwili swego istnienia w czasie, gdyż to właśnie On «za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Panny i stał się człowiekiem».

Jeśli jednak postawiamy sobie w życiu pytanie, w jakim celu Duch Święty dokonał dzieła wcielenia, to słowo Boże podpowie nam, że uczynił to po to, abyśmy sami stali się «uczestnikami Boskiej natury» (2P 1,4). «Istotnie bowiem jest to racja, dla której Słowo stało się człowiekiem a Syn Boży Synem człowieczym: aby człowiek żyjąc w komunii ze Słowem i otrzymując w ten sposób synostwo Boże, stał się synem Bożym» (św. Ireneusz z Lyonu).

Tajemnica wcielenia widziana z perspektywy Ducha Świętego rzuca zatem światło i na tajemnicę człowieka. Ten sam Duch jest bowiem obecny na początku każdego ludzkiego życia. Nasze istnienie jest «istnieniem przyjętym», rzeczywistością przemyślaną, umiłowaną i darowaną. Bóg - jako Stworzyciel duszy każdego nowego ludzkiego istnienia - przekazuje mu życiowe tchnienie, a dokonuje się to za pośrednictwem Ducha, który jest «dawcą życia».

Co roku w adwentowym czasie czuwania świat nauki śląskich uczelni - nauczyciele akademiccy, doktoranci i pracownicy administracji - gromadzą się na przedświątecznym spotkaniu, aby na nowo odkrywać prawdę o tym, że objawienie się Syna Bożego w czasie, pozwala i nam stawać się «uczestnikami Jego Boskiej natury».

Spotkanie – na które serdecznie wszystkich Państwa zapraszam – odbędzie się w wigilię III Niedzieli Adwentu, tj. w sobotę 16 grudnia 2017 r., w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, przy ul. Wita Stwosza 17. Jednocześnie uprzejmie proszę o przekazanie tych informacji w środowisku Państwa pracy naukowej i dydaktycznej.

Program spotkania jest następujący:

16.00 – Okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania

16.30 – Dr hab. Marek Wójtowicz (prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego)
            Wykład: Recepta Pascala na niedostatek wiary

17.15 – EUCHARYSTIA Z LITURGIĄ III NIEDZIELI ADWENTU (Niedzieli Radości)

18.15 – Spotkanie przy stole w refektarzu seminaryjnym

Szczęść Boże!