Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Dyplom

Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, znalazł się w gronie ekspertów w ramach programu „ One Hundred Foreign Experts Plan”. Projekt ma na celu zgromadzenie intelektualistów z całego świata w celu rozwoju prowincji chińskiej Hebei. Ma to związek  z organizacją Zimowych  Igrzysk Olimpijskich w roku 2022, do których przygotowuje się prowincja.

W marcu 2017 roku otwarto konkurs na Eksperta do którego aplikowało ponad 30 osób. Aplikacje musiały być poparte przez instytucje naukowe z Chin i zawierać program rozwoju jednostki naukowej. Recenzentami programu byli eksperci z Chin, a wybór był koordynowany przez departamenty Edukacji, Nauki i Technologii, Spraw Zagranicznych i Finansowy prowincji Hebei.

Grono 1

Prof. Edward Wylęgała zaproponował wprowadzenie innowacyjnych technik operacyjnych w zakresie okulistyki obejmujących przeszczepy warstwowe rogówki, przeszczepy rąbkowych komórek macierzystych, chirurgię jaskry, chirurgię zaćmy oraz prace badawcze nad genetyką wrodzonych chorób oczu.  W związku z nominacją  Prof. Wylegały, Szpital Okulistyczny w Xingtaii, z którym Profesor od lat współpracuje, otrzymał środki na realizację przedstawionego programu, w latach 2018-2019.

Grono 2

W sumie po rygorystycznej ocenie wyłoniono 10 ekspertów spoza Chin dla prowincji Hebei. Prof. Edward Wylęgała jest jedynym Polakiem w tym gronie. W grupie tej znalazł się także  Laureat Nagrody Nobla George Smoot ze Stanów Zjednoczonych. Pozostali specjaliści to: John Crittenden inżynier chemik i  David Farber lekarz weterynarii z USA,  Oene Oenema inżynier rolnictwa z  Holandii, Timothy O’Brien lekarz genetyk z  Irlandii, Katherina Backes biolog z Niemiec, Diane Hildebrandt inżynier elektryk z RPA , Jay Sanjayan inżynier chemik z Australii oraz Florin Stanica inżynier rolnictwa z Rumunii.

Ceremonia wręczenia nominacji na Ekspertów Zagranicznych odbyła się 10 listopada br. w stolicy prowincji Hebei Shijiazhuang.

Gratulujemy!

 
[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.