Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W poniedziałek 16 października o godz. 11.00 w kampusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach mieszczącym się w Zabrzu-Rokitnicy odbyła się uroczystość zamknięcia kapsuły czasu zawierającej przesłanie do przyszłych pokoleń.

W uroczystości wzięła udział Wiceprezydent Zabrza – Katarzyna Dzióba, Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr n. med. Mariusz Wójtowicz, Dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie dr n. med. Józef Kurek, Prorektorzy SUM: prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka, Kanclerz SUM dr n. o zdr. Bernadeta Kuraszewska, Dziekani i Prodziekani Wydziałów SUM, absolwenci i studenci Uczelni oraz przedstawiciele firmy Wodpol Sp. z o.o., która prowadzi prace remontowe w budynkach kampusu i biura projektowego An Archi Group.

Uroczystość poprowadził prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek – Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. W imieniu władz Uczelni „List do potomnych” odczytała Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Następnie głos zabrała przedstawicielka absolwentów SUM dr Maria Gajecka-Bożek, która odczytała treść wspomnień, jakie zostały zamknięte w kapsule dla przyszłych pokoleń. Swoje przesłanie dla studentów z przyszłości przygotowała także Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego, a jego treść odczytały Joanna Smolarczyk i Andżelina Ngo.

Po zamknięciu kapsuły, w której zamieszczono także medal i odznakę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, egzemplarz „Dziennika Zachodniego”, materiały o Zabrzu przekazane przez władze Miasta, nośnik elektroniczny zawierający kopie złożonych do kapsuły listów i  informację o prowadzonej inwestycji, pracownik firmy remontowej odebrał kapsułę z rąk Dziekana prof. Macieja Misiołka celem zamieszczenia jej w specjalnie przygotowanej tytanowo-cynkowej kuli, usytuowanej na szczycie wieży zegarowej.

Miejsce umieszczenia kapsuły nie jest przypadkowe – to właśnie w Rokitnicy, dzisiejszej dzielnicy Zabrza, 20 marca 1948 r. rozpoczęła się działalność uniwersytetu, wtedy jeszcze pod nazwą Akademia Lekarska. Pierwsze budynki dzisiejszego kampusu zostały wzniesione w latach 1902-1904 według projektu berlińskich architektów, braci Emila i Georga Zillmannów. Mieścił się tam Powiatowy Dom dla Inwalidów. W roku 1928 według projektu architekta Teodora Ehla powstały pozostałe zabudowania dookoła obecnego dziedzińca przy ulicy Jordana 19. Przeznaczone były na szpital górniczy i mieszkania personelu. W 1948 roku przekazano budynki powołanej do życia Akademii, które do dziś służą Wydziałowi Lekarskiemu z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym.

W 2014 r. władze uczelni podjęły decyzję o gruntownym remoncie i przebudowie budynków kampusu za ponad 86 mln zł. To największa inwestycja od czasu powstania kompleksu. Obecnie realizowany jest jej pierwszy etap na kwotę ponad 25 mln zł, finansowany ze środków własnych Uczelni. Prace prowadzi firma Wodpol Sp. z o.o., na podstawie projektu wykonanego przez biuro An Archi Group. Celem tej inwestycji jest stworzenie nowoczesnego ośrodka dla rozwoju dydaktyki i nauki. Planuje się również uruchomienie Centrum Naukowo-Badawczego.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.