W dniach 13-14 października 2017 roku w Auli im. prof. W. Zahorskiego w Katowicach-Ligocie odbyła się XIV Konferencja „Profilaktyka w Medycynie” organizowana przez Wydział Nauk o Zdrowiu SUM. JM Rektor prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki objął Konferencję Honorowym Patronatem.

Celem Konferencji było propagowanie zasad promocji zdrowia i aktualnych wytycznych profilaktyki pierwotnej i wtórnej schorzeń z różnych dziedzin medycyny. Przedstawiane były rekomendacje towarzystw naukowych oraz praktyczne tematy z zakresu codziennej praktyki lekarskiej.

Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Prof. dr hab. n. med. Jan Duława. W otwarciu Konferencji uczestniczyła Pani Prorektor ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik.

W tym roku głównymi tematami były zagadnienia z zakresu profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych, onkologii i geriatrii. Prowadzone były również sesje multidyscyplinarne, w których poruszano zagadnienia z dziedziny diabetologii, chorób zakaźnych, psychiatrii i dermatologii.

Wykłady inauguracyjne wygłosili: prof. dr hab. n. med. Andrzej Pająk z UJ w Krakowie oraz prof. Jan Duława. Kolejne wykłady programowe wygłosili eksperci z różnych dziedzin medycyny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Prof. Józef Drzewoski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tradycyjnie, jak co roku, w programie Konferencji była Sesja Studencka, podczas której studenci reprezentujący Koła STN z Wydziału Nauk o Zdrowiu zaprezentowali swoje prezentacje z zakresu tematycznego promocji zdrowia i prewencji schorzeń.

prof. dr hab. n. med. ZBIGNIEW GĄSIOR
kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii