Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot

Prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. multi Franciszek Kokot, nestor śląskiej medycyny i wybitny nefrolog, były Rektor Śląskiej Akademii Medycznej i wieloletni  kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odebrał tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego, podczas inauguracji roku akademickiego, która odbyła się 11 października br.

Urodzony w 1929 r. w Oleśnie prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot jest wybitnym internistą, nefrologiem, endokrynologiem, patofizjologiem. Ma na swoim koncie blisko 1000 publikacji naukowych. Wychował wiele pokoleń lekarzy. Jest laureatem wielu nagród, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Jako nauczyciel akademicki, profesor i rektor, prof. Kokot miał istotny wpływ na kształcenie studentów i większości absolwentów SUM przez kilkadziesiąt lat. Jako członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów miał wpływ na kształcenie kadr naukowych w całej Polsce w latach 1979-2006. Jako autor podręczników oddziałuje na wszystkich studentów medycyny w kraju i lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i nefrologii.

Tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego jest dziesiątym w karierze Profesora.

Dziękując za wieloletnią, pełną zaangażowania pracę naukową i dydaktyczną w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi tego najwyższego akademickiego wyróżnienia!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2020