Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Logo ESPE

W trakcie 10th International Meeting of Pediatric Endocrinology w Waszyngtonie został ogłoszony wynik konkursu Large Grant ESPE Research Unit. Ten prestiżowy grant został przyznany na badanie, którego liderem jest dr hab. n med. Aneta Gawlik z Katedry i Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Temat badania to "PERSONALIZED APPROACH TO NON-SYNDROMIC CHILDHOOD OBESITY USING MULTI-OMICS DISEASE SIGNATURE". W jego realizacji będą brały udział poza stroną polską również badacze z renomowanych ośrodków uniwersyteckich z Niemiec, Włoch, Turcji i Izraela. Okres jego trwania/finansowania przypada na dwa lata 2018-2019.

Celem planowanego badania jest próba ustalenia indywidualnego podejścia diagnostyczno-terapeutycznego (w rozumieniu modyfikacji stylu życia) w odniesieniu do dzieci i młodzieży z otyłością dzięki wykorzystaniu „multi-omics disease siganture” (jednoczasowe badanie/analiza steroidometabolomu, mikrobiomu, genomu, fenotypu biochemicznego i klinicznego z zastosowaniem do opracowania danych modelu bioinformatycznego „deep learning”). Do badania planuje się włączyć grupę młodocianych pacjentów z otyłością pozostających pod opieką Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej. Pacjenci będą podlegać standardowym procedurom obowiązującym w przypadku pacjentów z nadmierną masą ciała, a ponadto będą zapraszani (po uzyskaniu świadomej zgody) do wykonania  ponadstandardowych procedur: oznaczenia profilu steroidowego i oznaczenia kwasów żółciowych w moczu (oznaczenia metabolomu w Justus Liebig University, Niemcy), oceny mikroflory jelitowej w próbce kału (mikrobiom-badania nieinwazyjne, Polska), pobrania dodatkowej próbki krwi na badania genetyczne (badania genomu w Technion Israel Institute, Hajfa, Izrael) oraz na adipokiny (ponadstandardowe badanie w celu określenia fenotypu biochemicznego). Poza katowickim ośrodkiem rekrutację i realizację takiego samego protokołu wykonywać będą ośrodki we Włoszech oraz Turcji.

Celem projektu jest ustalenie zasad medycyny spersonalizowanej w odniesieniu do otyłości wieku dziecięcego przy wykorzystaniu metod wieloprofilowego/wielopłaszczyznowego scharakteryzowania pacjenta (wykorzystując bioinformatyczne algorytmy „deep learning”) poprzez określenie jego steroidometabolomu, mikrobiomu, genomu („mutli-omics”) w połączeniu ze szczegółowym opisem fenotypu klinicznego i biochemicznego.

Gratulujemy!

 
[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.