Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Plakat

Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład prof. Franciszka Marka, b. Rektora Uniwersytetu Opolskiego.

Tytuł wykładu: „Wkład Śląska w dorobek kultury ogólnonarodowej”.
Wykład odbędzie się 22 czerwca (czwartek) o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 


 

Notka biograficzna

Prof. zw., dr hab. Franciszek Marek pochodzi z zasłużonej dla Polski rodziny śląskiej.
Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej uczelni  uzyskał w 1964 r. stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii literatury. Habilitował się w 1973 roku na UJ w zakresie historii oświaty i kultury. Od 1954 r. pracuje w szkolnictwie akademickim – kolejno: w WSP, Uniwersytecie Opolskim, na drugim etacie w Akademii Jana Długosza w Częstochowie, a od 2002 r. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.
Przez 30 lat kierował  Katedrą Historii Oświaty i Wychowania, najpierw w WSP, a następnie w UO. Był pierwszym wybranym rektorem Uniwersytetu Opolskiego. Prowadził wykłady na wielu uniwersytetach europejskich i Korei Południowej. Wypromował ponad 1500 magistrów i 16 doktorów, Był przez jedną kadencję sędzia Trybunału Stanu.
Opublikował dotąd ok. 150 artykułów i 14 książek, w tym ponad 20 w języku niemieckim. Jest odważnym i cenionym obrońcą polskości Śląska. Do jego najważniejszych książek należą: Ks. Norbert Bonczyk - poeta i patriota, Opole 1957; Najdawniejsze czasopisma polskie na Śląsku, Wrocław-Warszawa 1972; Tragedia górnośląska, Opole 1989; Nieznane sąsiedztwo – Die unbekannte Nachbarschaft (O polsko-niemieckich zbliżeniach kulturowych na przestrzeni dziejów), Opole 1992; Godność, dostojeństwo i posłannictwo Uniwersytetu, Opole 1994 i 2016. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń. w tym Nagrodę Karola Miarki, Nagrodę Wojciecha Korfantego i Nagrodę Włodzimierza Pietrzaka oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Order św. Stanisława.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.