Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji, I miejsce i puchar V Ogólnopolskich Zawodów Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017” zdobył zespół z Lublina. Drugie miejsce przypadło studentom z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a trzecie Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi. Tuż za podium uplasowała się drużyna ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - gospodarza zawodów.

 

Zawody odbywały się 18-19 maja br. w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM. Studenci musieli zmierzyć się z wieloma ciekawymi zadaniami. Dzięki pomocy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, możliwe było przeprowadzenie symulacji wypadku w kopalni. W jego wyniku poszkodowanych zostało trzech górników. Ratownicy wydostali ich z wyrobiska i przenieśli do bazy akcji ratowniczej, gdzie do akcji wkroczyli zawodnicy. Zadanie pod tytułem „Hajer przodowy” było największym zaskoczeniem dla drużyn, które wysoko oceniły realizm i niecodzienny scenariusz symulacji.

Kolejne zadanie o nazwie „Frela” dotyczyło pacjentki, która doznała odklejenia łożyska i wymagała podjęcia szybkich działań przez uczestników zawodów.

W konkurencji o nazwie „Gryfny bajtel” zawodnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu neonatologii.

Bohater zadania pt. „Hertzklekoty”  doznał  z kolei skomplikowanych powikłań sercowo-naczyniowych, których leczenia musiały podjąć się drużyny.

Kolejna konkurencja odbywała się w poradni POZ, gdzie zawodnicy wcielili się w zespół lekarzy, do którego z umówioną wizytą przyszedł pacjent.  Następujące po sobie zdarzenia związane z niektórymi realiami ochrony zdrowia, jak również niespodziewana informacja o wypadku brata pacjenta stały się tłem ww. zadania o nazwie  „Nie nerwuj hanysa”.

Jedną z konkurencji był także wypadek masowy „Haja na szychcie”.
W wielorodzinnym familoku doszło do wybuchu i katastrofy budowlanej. Zawodnicy musieli udzielić pomocy kilkunastu poszkodowanym. Zadanie to zostało zrealizowane przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Co ciekawe wszystkie zadania były ze sobą powiązane tematycznie i tworzyły historię śląskiej rodziny – górnika Ernesta, jego ciężarnej żony, ojca i brata.

W sumie w zawodach wzięło udział 10 zespołów z uczelni medycznych z całego kraju. Zwycięski zespół będzie reprezentował Polskę na zawodach w Paryżu, które odbędą się w czerwcu br.

Gratulujemy!

 


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.