Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Swiebodzice 1

W sobotę 08.04.2017 roku w Świebodzicach około godziny 9 rano doszło do zawalenia  się trzypiętrowej kamienicy. W trakcie akcji ratunkowej strażacy przeszukiwali ręcznie całe gruzowisko, aby nie spowodować dodatkowych obrażeń u poszkodowanych, do końca nie mając pewności ilu ich może być. Wśród ratowników był również pracownik Katedry i Zakładu Patomorfologii  Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg. Wraz z innymi członkami specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych, którzy do swojej pracy wykorzystują specjalnie wyszkolone psy do przeszukiwania gruzowisk pomagał w poszukiwaniu zasypanych. Teren był przeszukiwany także za pomocą specjalistycznego sprzętu ratowniczego używanego przez strażaków m.in. kamer termowizyjnych i geofonów, dzięki którym ratownicy mogą usłyszeć nawet bardzo słabe odgłosy.

Pani Premier Beata Szydło oraz  Minister MSWiA Mariusz Błaszczak podziękowali wszystkim służbom za profesjonalne działania na miejscu katastrofy. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że akcja była prowadzona w ekstremalnie trudnych warunkach.– Jestem dumny z postawy strażaków i innych służb. Ryzykowali swoje życie i zdrowie, żeby ratować innych – powiedział Minister.

Swiebodzice 2

W akcji ratunkowej w związku z katastrofą budowlaną w Świebodzicach brało udział 46 zastępów (158 strażaków) Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP. Ostatecznie w wyniku katastrofy śmierć poniosło sześć osób (w tym dwoje dzieci) a cztery zostały ranne. Jedno dziecko w stanie ciężkim w dalszym ciągu utrzymywane jest w śpiączce farmakologicznej i walczy o życie.

Dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg od 2000 r. zajmuje się szkoleniem psów ratowniczych współpracując z wieloma ośrodkami w Polsce i za granicą.  Aktualnie jest przewodnikiem dwóch wyszkolonych psów: labradora i  golden retrievera.

Jako strażak i lekarz od wielu lat bierze udział w wielu akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, które kończą się odnalezieniem osób lub wykluczeniem ich obecności na przeszukiwanym terenie.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2020