Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Swiebodzice 1

W sobotę 08.04.2017 roku w Świebodzicach około godziny 9 rano doszło do zawalenia  się trzypiętrowej kamienicy. W trakcie akcji ratunkowej strażacy przeszukiwali ręcznie całe gruzowisko, aby nie spowodować dodatkowych obrażeń u poszkodowanych, do końca nie mając pewności ilu ich może być. Wśród ratowników był również pracownik Katedry i Zakładu Patomorfologii  Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg. Wraz z innymi członkami specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych, którzy do swojej pracy wykorzystują specjalnie wyszkolone psy do przeszukiwania gruzowisk pomagał w poszukiwaniu zasypanych. Teren był przeszukiwany także za pomocą specjalistycznego sprzętu ratowniczego używanego przez strażaków m.in. kamer termowizyjnych i geofonów, dzięki którym ratownicy mogą usłyszeć nawet bardzo słabe odgłosy.

Pani Premier Beata Szydło oraz  Minister MSWiA Mariusz Błaszczak podziękowali wszystkim służbom za profesjonalne działania na miejscu katastrofy. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że akcja była prowadzona w ekstremalnie trudnych warunkach.– Jestem dumny z postawy strażaków i innych służb. Ryzykowali swoje życie i zdrowie, żeby ratować innych – powiedział Minister.

Swiebodzice 2

W akcji ratunkowej w związku z katastrofą budowlaną w Świebodzicach brało udział 46 zastępów (158 strażaków) Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP. Ostatecznie w wyniku katastrofy śmierć poniosło sześć osób (w tym dwoje dzieci) a cztery zostały ranne. Jedno dziecko w stanie ciężkim w dalszym ciągu utrzymywane jest w śpiączce farmakologicznej i walczy o życie.

Dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg od 2000 r. zajmuje się szkoleniem psów ratowniczych współpracując z wieloma ośrodkami w Polsce i za granicą.  Aktualnie jest przewodnikiem dwóch wyszkolonych psów: labradora i  golden retrievera.

Jako strażak i lekarz od wielu lat bierze udział w wielu akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, które kończą się odnalezieniem osób lub wykluczeniem ich obecności na przeszukiwanym terenie.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.