Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Swiebodzice 1

W sobotę 08.04.2017 roku w Świebodzicach około godziny 9 rano doszło do zawalenia  się trzypiętrowej kamienicy. W trakcie akcji ratunkowej strażacy przeszukiwali ręcznie całe gruzowisko, aby nie spowodować dodatkowych obrażeń u poszkodowanych, do końca nie mając pewności ilu ich może być. Wśród ratowników był również pracownik Katedry i Zakładu Patomorfologii  Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg. Wraz z innymi członkami specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych, którzy do swojej pracy wykorzystują specjalnie wyszkolone psy do przeszukiwania gruzowisk pomagał w poszukiwaniu zasypanych. Teren był przeszukiwany także za pomocą specjalistycznego sprzętu ratowniczego używanego przez strażaków m.in. kamer termowizyjnych i geofonów, dzięki którym ratownicy mogą usłyszeć nawet bardzo słabe odgłosy.

Pani Premier Beata Szydło oraz  Minister MSWiA Mariusz Błaszczak podziękowali wszystkim służbom za profesjonalne działania na miejscu katastrofy. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że akcja była prowadzona w ekstremalnie trudnych warunkach.– Jestem dumny z postawy strażaków i innych służb. Ryzykowali swoje życie i zdrowie, żeby ratować innych – powiedział Minister.

Swiebodzice 2

W akcji ratunkowej w związku z katastrofą budowlaną w Świebodzicach brało udział 46 zastępów (158 strażaków) Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP. Ostatecznie w wyniku katastrofy śmierć poniosło sześć osób (w tym dwoje dzieci) a cztery zostały ranne. Jedno dziecko w stanie ciężkim w dalszym ciągu utrzymywane jest w śpiączce farmakologicznej i walczy o życie.

Dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg od 2000 r. zajmuje się szkoleniem psów ratowniczych współpracując z wieloma ośrodkami w Polsce i za granicą.  Aktualnie jest przewodnikiem dwóch wyszkolonych psów: labradora i  golden retrievera.

Jako strażak i lekarz od wielu lat bierze udział w wielu akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, które kończą się odnalezieniem osób lub wykluczeniem ich obecności na przeszukiwanym terenie.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.