Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Logo

Projekt pt. „ Badanie dynamiki molekularnej, przejść fazowych, izomeryzacji, w różnych warunkach temperatury i ciśnienia w mieszaninach binarnych złożonych z farmaceutycznej substancji aktywnej (API) i sacharydu modyfikowanego”, którego kierownikiem jest dr hab. n. farm. Ewa Ozimina-Kamińska z Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej otrzymał dofinansowanie w kwocie 1 632 900,00 zł w ramach konkursu NCN Sonata BIS.

Rezultaty ostatnich prac pokazują, iż uzyskanie stabilnych amorficznych substancji aktywnych jest możliwe poprzez zmieszanie ich z polimerami lub sacharydami, które hamują krystalizację, a w niektórych przypadkach nawet chemiczną degradację APIs (amorficzne substancje aktywne). Należy jednak zaznaczyć, że większość badań nad tego typu układami prowadzi się w warunkach ciśnienia atmosferycznego, nie uwzględniając efektów związanych z kompresją, która jest nieodłącznym elementem procesu formulacyjnego stałych postaci leku.
Jest to szczególnie zaskakujące w kontekście najnowszych, wciąż bardzo rzadkich doniesień jasno ukazujących, że w czystych farmaceutykach w warunkach wysokich ciśnień może dochodzić do niekontrolowanych izomeryzacji, czy też przemian fazowych związanych z krystalizacją, przechodzeniem form polimorficznych między sobą, które rzutują na skuteczność i bezpieczeństwo finalnego produktu amorficznego. Sztandarowym przykładem tego jest chociażby karbamazepina, dla której przejście jednej formy polimorficznej w inną, różniącą się właściwościami biodostępności i reaktywności, doprowadziło w konsekwencji do wycofywania leku ze sprzedaży. Należy zaznaczyć, że w formulacjach farmaceutycznych bardzo rzadko mamy do czynienia z układami jednoskładnikowymi. Z reguły są to preparaty wielokomponentowe, w których cząsteczki różnych substancji oddziałują ze sobą z różną siłą. W związku z tym konieczne wydaje się przeprowadzenie podobnych badań w różnych warunkach temperatury i ciśnienia na układach co najmniej binarnych celem głębszego poznania wpływu środowiska, upakowania molekularnego, oddziaływań międzycząsteczkowych na stabilność fizykochemiczną, kinetykę przejść fazowych, wzrost i morfologię powstających kryształów.
„Jesteśmy przekonani, iż rezultaty naszych badań znacznie wykroczą poza obecny stan wiedzy oraz przyczynią się do lepszego zrozumienia fundamentalnych zagadnień z zakresu farmacji i fizykochemii fazy skondensowanej. Zakładamy, iż pozwolą one w przyszłości lepiej poznać czynniki wpływające na stabilność fizyczną oraz chemiczną badanych układów. Skutkować to będzie opracowaniem nowych formulacji już istniejących substancji aktywnych, charakteryzujących się lepszą biodostępnością i niską toksycznością” – tłumaczy dr hab. n. farm. Ewa Ozimina-Kamińska.

Gratulujemy!


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler] 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.