Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W Rio stawali na najwyższych stopniach podium. Każdy z nich, mimo wielu przeciwności, osiągnął  sukces. Nie zrezygnowali z marzeń i postanowili zrealizować swoje pragnienia. O swojej drodze do igrzysk w Rio podczas zorganizowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach spotkania „Z innego poziomu do igrzysk paraolimpijskich” opowiadali medaliści:

Milena Olszewska

Łuczniczka ma już na koncie medale igrzysk paraolimpijskich oraz mistrzostw świata i Europy. W Rio zdobyła brąz w konkurencji łuku klasycznego.

Adrian Castro

Choć uprawianie szermierki nie było dla niego łatwe, nie poddawał się i zawzięcie kontynuował swoją pasję. W 2015 roku zdobył tytuł mistrza świata. Swoją pozycję potwierdził na igrzyskach paraolimpijskich w Rio, gdzie zdobył brązowy medal w szabli.

Michał Nalewajek  

Od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe oraz ciężką niewydolność nerek. Pomimo swojej niepełnosprawności jest osobą aktywną, ambitną i wytrwałą. Te cechy pozwoliły mu na odnoszenie sukcesów sportowych, między innymi na drużynowe zdobycie trzeciego i drugiego miejsca na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 2016 w szermierce na wózkach.

Jacek Gaworski

Karierę szermierczą rozpoczął w 1977 roku i – mimo trudnych kolei losu – kontynuuje ją do dziś. Jako pełnosprawny sportowiec Jacek Gaworski był piąty na mistrzostwach świata, potem przyszło stwardnienie rozsiane i "przesiadka" na wózek. Na paraolimpiadzie zdobył srebro.

W czwartek 24 listopada 2016 r. w zakładzie Aktywności Adaptowanej i Sportu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyły się warsztaty szermierki, w których wzięli udział paraolimpijczycy oraz Patrycja Haręza (szpada i szabla zawodniczka kat. B) i Daria Haręza.

Zawodnicy konkurowali ze sobą siedząc na unieruchomionych wózkach. W czasie walki są one przymocowane do platformy szermierczej. Dzięki tej stabilizacji zawodnicy znajdują się w odległości wyznaczonej przed walką.

O godzinie 15.00 w auli im. W. Zahorskiego przy ul. Medyków 18 rozpoczęło się spotkanie
ze sportowcami, w którym udział wziął również Łukasz Szeliga – były paraolimpijski narciarz alpejski, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Krzysztof Głombowicz – sprawozdawca sportowy. Wśród zaproszonych gości byli także Anna Wandzel - Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON oraz Magdalena Biela – Zastępca Dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Spotkanie poprowadzili:  Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych dr hab. nauk o zdrowiu Ryszard Plinta, prof. nadzw. SUM.

Spotkanie uświetnił pokaz tańca osób niepełnosprawnych, którzy przygotowali swój występ na zajęciach prowadzonych w ramach projektu „Od przedszkola do seniora” oraz pokaz szermierki. Imprezę zakończy koncert MIUOSH.

To już ósme z cyklu spotkań organizowanych przez Uczelnię, podczas których osoby niepełnosprawne opowiadają o swoich pasjach, osiągnięciach i doświadczeniach.

 
[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.