Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Baner akcji

 

Od przedszkola do seniora”
Program prozdrowotny Urzędu Miasta Katowice i  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
w Katowicach współfinansowany ze środków budżetu miasta Katowice.

 

Dzięki współpracy miasta Katowice i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego do końca roku mieszkańcy Katowic będą mogli bezpłatnie korzystać z bogatej oferty zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę wykładowców Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przy udziale studentów fizjoterapii, pielęgniarstwa i położnictwa.

W ramach realizowanego programu przygotowane zostaną cztery moduły (bloki tematyczne) zajęć:

 •   Mama i dziecko: zdrowie od samego początku
 •   Cała rodzina: radość z aktywności fizycznej
 •   Niepełnosprawność: to nie ograniczenie, ale wyzwanie
 •   Senior: dobre codzienne samopoczucie

 

 •   Mama i dziecko: zdrowie od samego początku

W ramach realizowanego programu zdrowotnego „Od przedszkola do seniora” prowadzona będzie szkoła rodzenia - cykl zajęć interdyscyplinarnych przygotowujących do macierzyństwa kobiety w ciąży o przebiegu fizjologicznym, również dla kobiet o szczególnych potrzebach zdrowotnych (kobiety niepełnosprawne) .   W ramach edukacji przedporodowej zostanie przekazana wiedza na temat fizjologicznych procesów zachodzących podczas ciąży, porodu i połogu. Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach to przede wszystkim: możliwość lepszego przygotowania i nabycia niezbędnych umiejętności potrzebnych w czasie porodu, a także zwiększenie aktywności fizycznej całej rodziny.

Zasady uczestnictwa  – kobiety ciężarne (po uzyskaniu zgody od lekarza prowadzącego ciążę na udział w zajęciach) oraz ich partnerzy. Wskazane jest ukończenie całego kursu.

 •   Cała rodzina: radość z aktywności fizycznej

 

Zasady uczestnictwa – zajęcia mają charakter otwarty.

 1. Część dla dzieci i ich opiekunów
  • Program aktywna mama - Fitness dla mam to zajęcia ogólnorozwojowe, które pomagają młodym mamom powrócić do formy sprzed ciąży. Ćwiczące mamy mogą spędzać czas razem z dziećmi i aktywnie się bawić.
  • Szkoła zdrowego kręgosłupa „mamo, tato zadbaj o swój kręgosłup dla mnie i dla siebie”
  • Gry i zabawy ruchowe dla rodziny - Program ma na celu wspieranie rodziców w procesie wychowania dziecka i dostarczenie propozycji i ofert wspólnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem, zachęcanie do aktywnego wypoczynku oraz kształtowania u dzieci umiejętności współdziałania.
 2. Część dla dzieci:
  • Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami boksu - obejmuje ćwiczenia na przyrządach bokserskich, wszelkie formy rzutów piłkami lekarskimi, kulą i ciężarkami o różnej intensywności i objętości, ćwiczenia techniki bokserskiej, ćwiczenia kształtujące szybkość, czas reakcji prostej i złożonej, ćwiczenia skoczności przez wykonywanie wielu form skoków i wieloskoków. Program jest jednocześnie dostępny i ma pozytywny wpływ na ogólny rozwój fizyczny i kształtowanie sylwetki
  • Street dance show - dynamicznie rozwijający się styl tańca nowoczesnego, którego głównym założeniem jest wyrażanie siebie poprzez improwizację. Przygotowywane choreografie opierają się na technikach tańca takich jak: disco dance, hip-hop, pop, video clip dance. Brak sztywnych reguł pozwala tancerzom we własnej interpretacji muzyki i wyrażaniu siebie poprzez ruch. Zajęcia skierowane są już dla przedszkolaków, które będą mogły poznać tajemnice rytmiki oraz poprzez zabawy muzyczne wkroczyć w świat tańca.
  • Kreatywne „tańcowanie” - warsztat adresowany do dzieci w wieku 7 – 12 lat,  oparty na niestereotypowych działaniach ruchowych prowadzonych w formie zabaw łączących elementy rytmiki, tańca współczesnego i teatru ruchu w wykorzystaniem ciekawych rekwizytów.
  • Wykłady w szkołach i przedszkolach - podstawą programu będzie omówienie zasad prawidłowego żywienia oraz najczęstszych błędów popełnianych w tym względzie w różnym wieku dziecka – od niemowlęctwa do wieku szkolnego.
 3. Część dla opiekunów:
  • Kurs samoobrony dla kobiet - szkolenie rozpoczyna się od nauki rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich, treningu pewności siebie i zachowania przy spotkaniu z napastnikiem. Uczestniczki uczą się reagować stosownie do poziomu zagrożenia i w miarę postępów rozwiązywania konfliktów poprzez fizyczną i słowną samoobronę.
  • Funkcjonalny trening medyczny - podstawową zasadą, która obowiązuje w tego typu aktywności jest funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym. Każde ćwiczenie musi mieć swoje uzasadnienie funkcjonalne i musi się konkretnie przekładać na najczęściej wykonywane przez ćwiczącego ruchy poza salą ćwiczeń
  • Joga z elementami foam rollingu -  buduje piękną sylwetkę, poprawia stan zdrowia, działa również kojąco na nerwy, wycisza umysł. Systematyczne ćwiczenia mają działanie profilaktyczne na większość chorób. Dodają energii i siły działaniom w codziennym życiu. Foam rolling to forma automasażu polegająca na rozluźnianiu napiętych mięśni oraz uwalnianiu punktów spustowych (bolesnych punktów będących źródłem dolegliwości bólowych).
  • Forma w ciąży - specjalistyczne zajęcia dla przyszłych mam, których intensywność oraz poziom trudności dostosowany jest specjalnie do każdego trymestru ciąży. Odpowiednio dobrane techniki wzmacniające, rozciągające, oddechowe, a także podnoszące próg czucia własnego ciała pomogą w przygotowaniu do porodu.
  • Pilates Core Wellness - jest to połączenie zajęć pilates z programem ćwiczeń Core Wellness autorstwa prof. Kari Bo. Program ten pomaga kobietom w każdym wieku wzmocnić mięśnie i odzyskać kontrolę nad własnym ciałem. Program składający się z niezwykle prostych ćwiczeń pomoże ujędrnić brzuch, poprawić Twoją postawę, a nawet doznania seksualne.
 •   Niepełnosprawność: to nie ograniczenie, ale wyzwanie

Warsztat oparty będzie na elementach technik tańca współczesnego i towarzyskiego oraz gimnastyki twórczej wg Rudolfa Labana, która pozwala na kreatywna pracę z własnym ciałem. Tym, co wynosi tancerz z zajęć jest przede wszystkim rozwój świadomości ciała, ruchu i wyobraźni. Zajęcia adresowane będą do osób pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych o alternatywnej motoryce. Taniec wpływa na kształtowanie proporcjonalnej, smukłej sylwetki, a także harmonijne funkcjonowanie wszystkich grup mięśniowych. Ma również wpływa na poprawę sprawności fizycznej oraz kształtowanie określonych cech motorycznych takich, jak: wytrzymałość, zwinność (zdolność precyzyjnego i szybkiego władania ciałem), zręczność (ruchy manualne rąk), czucie czasu  i przestrzeni, koordynacje. Szczególną wartością przedstawianego projektu jest rozwój komunikacji społecznej poprzez integrację ludzi pełnosprawnych z niepełnosprawnymi w tańcu. Zasady organizacji i realizacji .

Zasady uczestnictwa: program skierowany do osób z różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej (możliwość uczestnictwa z opiekunem bądź osoba towarzyszącą).

 •   Senior: dobre codzienne samopoczucie 

W ramach modułu przewidziano zajęcia z: nordic walking. Jest to forma aktywności ruchowej, która może być podejmowana przez każdego i w prawie każdych warunkach. Ze względu na dostępność i płynące korzyści dla zdrowia jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się form rekreacji.

Zasady uczestnictwa: program skierowany jest dla seniorów powyżej 55 roku życia, którzy są mieszkańcami Katowic.

ZAPISY

Fizjoterapia – zajęcia ruchowe, nordic walking, joga, samoobrona dla kobiet, boks, zajęcia dla dzieci
Kontakt: mgr Agnieszka Gabrylewska, tel. 603 665 000

Szkoła rodzenia
Kontakt: mgr Barbara Kotlarz, tel. 504 243 528; dr Mariola Czajkowska, tel. 502 372 411

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.