W wyniku preselekcji przeprowadzonej przez Kapitułę Konkursu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach został zakwalifikowany do półfinałowego grona kandydatów do tytułu Lidera Ochrony Zdrowia 2016. Organizatorzy docenili innowacyjne inicjatywy, realizowane projekty oraz kompetencje menadżerskie zaprezentowane we wnioskach konkursowych.
SUM zgłosił do konkursu następujące kandydatury:
W kategorii Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia:
- SP Centralny Szpital Kliniczny im. Prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach – za pionierską operację guza wątroby przeprowadzoną przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Pawła Lampego, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM.
- SPSK im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach – za innowacyjne wykorzystanie komórek macierzystych u chorych w opornej na leczenie chorobie niedokrwiennej serca, zabiegi otochirurgiczne leczenia niedosłuchów i głuchoty metodą implantacji ślimakowej, zabiegi ablacji włókien współczulnego układu nerwowego w obrębie tętnic nerkowych metodą przezskórną z wykorzystaniem fal o częstotliwości radiowej oraz metody napromieniowania chorych z rakiem początkowego odcinka tchawicy oraz przewodu słuchowego zewnętrznego z wykorzystaniem jako aplikatury rurki tracheostomijnej oraz aparatu słuchowego.
- Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii SPSK SUM w Katowicach – za uzyskanie statusu The Centre of Excellence leczenia nowotworów neuroendokrynnych przez Oddział Endokrynologii, który jest jak dotąd jedynym ośrodkiem klinicznym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej posiadającym ww. status.
W kategorii Działalność na Rzecz Pacjenta:
- Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Prorektor-elekt ds. Nauki, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym SUM – w uznaniu dla działalności Profesora na rzecz małych pacjentów z chorobami nowotworowymi, która przyniosła wymierne efekty w postaci poprawy standardów diagnostyki i leczenia dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną w Polsce. Pan Profesor uzyskał nagrodę Brązowy Lider w Ochronie Zdrowia 2016 w kategorii Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia.
- SPSK nr 7 SUM w Katowicach Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof. L. Gieca – za interdycyplinarne i kompleksowe leczenie oferowane każdemu z hospitalizowanych pacjentów. Zapewnienie tej kompleksowości jest możliwe dzięki współdziałaniu i zaangażowaniu kadry medycznej przy jednoczesnym zaangażowaniu bogatej infrastruktury sprzętowej.
W kategorii Skuteczne Zarządzanie w Ochronie Zdrowia:
- SPSK nr 7 SUM w Katowicach Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof. L. Gieca – za sposób zarządzania szpitalem, będącym dużym interdyscyplinarnym ośrodkiem klinicznym o ponadregionalnym znaczeniu. Sposób zarządzania potencjałem szpitala, w tym ludzkim, przekłada się bezpośrednio na poziom oferowanych przez niego świadczeń zdrowotnych. Sprawna polityka personalna jest gwarantem stałego rozwoju zawodowego pracowników i tym samym daje możliwości wdrażania przez placówkę nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych i technologii medycznych.
W kategorii Promocja Zdrowia i Profilaktyka:
- Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Spółka z o.o. – za wielokierunkowe działania mające na celu edukację zarówno dzieci jak i dorosłych w zakresie profilaktyki i zapobiegania próchnicy u dzieci i młodzieży na terenie Bytomia i okolic.
[Przesłano przez: Justyna Skolik]