Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

20 maja 2016 roku w auli im. prof. dr. hab. Witolda Zahorskiego przy ul. Medyków 18 w Katowicach-Ligocie odbyła się konferencja poświęcona życiu i działalności Hanny Chrzanowskiej.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, Prorektor ds. Klinicznych dr hab. n. med. Damian Czyżewski, Prodziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach dr hab. n. med. Marek Waluga, Ks. Dr Wojciech Bartoszek – Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych oraz prelegenci: Tadeusz Wadas –  Przewodniczący Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Warszawie i Przewodniczący Małopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych,  Anna Janik – Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach,  Hanna Paszko  – Ekspert ds. etyki przy NRPiP w Warszawie, Izabela Ćwiertnia – Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich - Oddziału Kraków, Marzena Florkowska – autorki książki o Hannie Chrzanowskiej pt.:"Moje spotkania z Hanną Chrzanowską, pół wieku później" oraz dr hab. n. hum. Lesław Niebrój – z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Zdrowia Publicznego SUM.

Gości powitał Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. med. Czesław Marcisz, a konferencję poprowadziła dr n hum. Halina Kulik, kierownik Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM.

Wykład programowy pt. "Komu etyka jest (nie)potrzebna: Jeśli reguł moralności nie nosisz w sercu, nie znajdziesz ich w książkach (Monteskiusz)” wygłosi dr hab. Lesław Niebrój.  Zaproszeni goście podjęli  także dyskusję na temat: „Czy współczesnemu pielęgniarstwu potrzebna jest etyka?”

Podczas uroczystości odbyło się także tradycyjne „czepkowanie”. Czepek – jako symbol oddania, poświęcenia i wyboru zawodu polegającego na pomaganiu innym,  został wręczony studentom I roku pielęgniarstwa.

Hanna Chrzanowska (ur. 7 października 1902 w Warszawie, zm. 29 kwietnia 1973 w Krakowie) – była  pielęgniarką, instruktorką pielęgniarstwa i  prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego.

Od 1926 do 1929 pracowała jako instruktorka w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. W latach od 1929 do 1939 redagowała miesięcznik "Pielęgniarka Polska". Ponadto dużo publikowała z dziedziny pielęgniarstwa.

Po wybuchu wojny w 1939 przyjechała do Krakowa. Po wojnie i po otwarciu Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarsko-Położniczej w Krakowie, pracowała jako kierownik działu pielęgniarstwa społecznego i domowego zwracając uwagę na solidne przygotowanie swych uczennic do pielęgnowania chorych w warunkach domowych. W tym celu wspólnie z nimi odwiedzała obłożnie chorych, służąc im radą i pomocą podczas odbywanych przez nie praktyk.

W 1966 zachorowała na chorobę nowotworową. Mimo operacji choroba dalej szerzyła się w jej organizmie wskutek czego doprowadziła do śmierci, która nastąpiła 29 kwietnia 1973.

Starania o wykazanie jej świętości doprowadziły do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, który to został otwarty 3 listopada 1998. 1 października 2015 Papież Franciszek promulgował dekret o heroiczności cnót Hanny Chrzanowskiej, odtąd przysługuje jej tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej. (źródło: wikipedia)

 

[Przesłano przez: Alicja Podhajska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.