Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Ponad 750 osób  odwiedziło Bibliotekę Główna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach akcji „Noc Muzeów”.

Zwiedzający mogli zajrzeć w miejsca, które na co dzień nie są udostępniane czytelnikom – podziemia budynku czy sejf. Ponadto bibliotekarze przygotowali takie atrakcje jak maraton czytelniczy w sejfie, konkurs wiedzy o historii medycyny „Od Hipokratesa do Watsona: zdrowie i choroba przez wieki”, prezentację trójwymiarowego atlasu anatomii oraz warsztaty dla dzieci z robienia zakładek do książek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

Chętni mogli także wysłuchać wykładów na temat zdrowia, przygotowanych i zaprezentowanych przez pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz  nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Specjalną atrakcją był pokaz mumifikacji przygotowany przez Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i konkurs  na najładniejszą mumię. Zwiedzający mogli również skorzystać z pomiaru ciśnienia, badania tkanki tłuszczowej i składu ciała, które przeprowadzali studenci Młodej Farmacji Sosnowiec.

Wydarzeniu towarzyszyły także wystawy:

  • Szlakiem Grünfeldów w Katowicach – prezentacja zdjęć i opisów katowickich kamienic zaprojektowanych i wybudowanych przez rodzinę Grunfeldów.
  • Urządzenia i narzędzia (instrumenty) medyczne z minionej epoki – z zasobów Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa WNoZ.

Planując Noc Muzeów bibliotekarze chcieli zapoznać zwiedzających zarówno z historią budynku, jak również z jego obecnym stanem i wykorzystaniem zabytkowych wnętrz. Biblioteka Główna SUM mieści się obecnie w zabytkowym budynku, którego ciekawą przeszłość widać w wielu miejscach gmachu. Budynek powstał w 1900 r. jako willa mieszkalna Hugo Grünfelda, który również był jej projektantem. W latach 30. XX w. gmach został przystosowany do potrzeb Państwowego Banku Rolnego, a w kilka lat później gruntownie przebudowany w stylu modernistycznym. W ciągu następnych lat budynek był użytkowany przez kolejne banki aż do 2001 r., kiedy to stał się własnością SUM (wówczas  Śląskiej Akademii Medycznej). Początkowo była to siedziba rektoratu Uczelni, a w roku 2012 do budynku przeniesiono Bibliotekę Główną.


[Przesłano przez: Justyna Skolik]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.