Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Donacja

7 maja br. odbyła się uroczystość pożegnania 70 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki.

Był to już XIII uroczysty Pochówek Darczyńców, który jest częścią Programu Świadomej Donacji Zwłok, objętego Memoriałem im. o. Profesora Józefa Marii Bocheńskiego - zakonnika, profesora, myśliciela i niepoprawnego optymisty, którego wolą było, by jego ciało zostało przekazane na cele naukowe ukochanemu Uniwersytetowi we Fryburgu, w którym był wieloletnim profesorem.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Prorektor ds. Nauki SUM prof. dr hab. n. med. Jan Duława, Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek oraz Prodziekani Wydziału: prof. dr hab. n. med. Sławomir Kasperczyk i dr hab. n. med. Zenon Czuba, Prodziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot, kierownik Katedry
 i Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, krewni Darczyńców, studenci, lekarze i pracownicy naukowi.

Zebranych na uroczystości powitał kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM dr hab. n. med. Grzegorz Bajor prof. nadzw. Zwracając się do rodzin Darczyńców powiedział: „Dzięki Programowi Świadomej Donacji możemy w sposób nowoczesny uczyć studentów oraz szkolić lekarzy. Bez zrozumienia ze strony Waszych bliskich nie byłoby tego programu. Nie byłoby możliwości zdobywania wiedzy przez studentów i nie byłoby dobrze wyszkolonych lekarzy”.

Także prof. dr hab. n. med. Jan Duława podkreślił wagę daru, jakim jest przekazanie ciała na rzecz nauki: „„Decyzja Waszych bliskich zasługuje na największą wdzięczność i szacunek. Macie prawo,
a nawet obowiązek być z niej dumni”.

Po ekumenicznym nabożeństwie pogrzebowym prochy Darczyńców zostały przewiezione do Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach.

Program Świadomej Donacji Zwłok w  Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w 2003 r.  jako pierwszy w Polsce. Projekt ten ma na celu informowanie i pozyskiwanie świadomych donatorów. Motto Memoriału brzmi: „Niech umilkną rozmowy, niech zamrze śmiech, w tym miejscu śmierć cieszy się, że pomaga życiu”

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.