Dzień Babci i Dziadka

Analiza składu ciała, badania profilaktyczne, porady lekarskie, wykłady, a także możliwość międzypokoleniowej integracji - z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, 21 stycznia br. Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medyczny w Katowicach zaprosił seniorów i młodzież  na spotkanie, którego celem było przybliżenie podstawowych zasad zdrowego i aktywnego życia w starszym wieku, zwrócenie uwagi na mądrość i doświadczenie osób starszych,  a także na potrzebę wsparcia, pomocy i opieki nad osobami starszymi.

Seniorzy mogli skorzystać z podstawowych badań profilaktycznych, takich jak pomiar ciśnienia czy analiza składu ciała oraz z porad kosmetologicznych. 

Z myślą o młodzieży przygotowano też specjalną ścieżkę edukacyjną w ramach której młodzi ludzie mogli nauczyć się podstaw opieki nad osobą starszą i obłożnie chorą oraz podstaw rehabilitacji ruchowej, a także przymierzyć specjalny „skafander geriatryczny” który składa się z elementów imitujących najczęstsze dolegliwości pojawiające się w starszym wieku. Dzięki temu mogli przez chwilę poczuć się jak osoba po siedemdziesiątce i lepiej zrozumieć ograniczenia i problemy, z którymi na co dzień musi zmagać się pokolenie ich dziadków.

Przygotowano także wykłady m.in.  na temat tarczycy, medycyny estetycznej i  dopalaczy. Nie zabrakło także tematu związanego z  bezpieczeństwem osób starszych, m.in.  z oszustwami metodą „na wnuczka” – wykład przeprowadziła podinsp. Małgorzata Biernacka z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Funkcjonariusze wyposażyli także każdego obecnego seniora w alarm osobisty, dzięki któremu w  trudnej i niebezpiecznej sytuacji będą mogli zaalarmować o swoim niebezpieczeństwie.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]