Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Plakat

Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład pod tytułem „Śmierć i zjawiska jej towarzyszące”, który wygłosi prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.


Wykład odbędzie się 17 grudnia (czwartek) o godz. 16.00 w Muzeum, willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.
Śmierć jest ostatnim, nieodwracalnym aktem naszego życia. Wiele fenomenów towarzyszących odejściu z tego świata związanych jest z wygasaniem funkcji naszego mózgu. Wykład profesora Vetulani wyjaśni nam jak te zjawiska widzi uczony, posiadający wielką wiedzę o biologii i funkcjach mózgu 


Notka biograficzna

Profesor Jerzy Vetulani pochodzi z osiadłej w Polsce włoskiej rodziny Vetulanich. Urodził się w 1936 roku w Krakowie. W Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia z biologii a następnie z chemii. Od 1956 roku pracuje w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie, a także w Małopolskiej Wyższej szkole Zawodowej im. J. Dietla. Wykłada w Collegium Medicum UJ, na Wydziale Psychologii UJ oraz na Wydziale Filozofii Przyrody Uniwersytetu Jana Pawła II. Studiował i pracował w University of Cambridge oraz Vanderbilt University. W Centrum Kopernika w Krakowie pełni funkcję przewodniczącego sekcji Neuroscience. Profesor ma na swoim koncie naukowym szeroko uznane w świecie osiągnięcia z zakresu psychofarmakologii, neurobiologii i biochemii.
Najważniejsze osiągnięcie naukowe to sformułowanie hipotezy mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. Pracuje nad mechanizmami pamięci, uzależnienia i depresji. Jest autorem ponad 200 prac badawczych cytowanych w światowej literaturze naukowej ponad 4000 razy, oraz autorem trzech książek. W uznaniu osiągnięć naukowych został wybrany na członka PAU i PAN, zaszczycony doktoratem honorowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego UM w Katowicach. Jest członkiem honorowym Indian Academy of Neuroscience oraz członkiem licznych towarzystw naukowych.
Profesor Vetulani jest autorem kilkuset wykładów i artykułów popularno-naukowych. Przez okres 21 lat pełnił funkcję Redaktora Naczelnego najstarszego polskiego czasopisma popularno-naukowego „Wszechświat”.
Profesor Vetulani to także humanista, etyk i społecznik otwarty i wrażliwy na ludzkie problemy. W młodości występował w „Piwnicy pod Baranami”, działał w klubach dyskusyjnych, uprawiał żeglarstwo oraz działał w organizacjach młodzieżowych.


[Przesłano przez:  Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.