Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

iENA baner

Dr inż. Maria Grolik z Klinicznego Oddziału Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach została wyróżniona złotym medalem podczas 67. Międzynarodowych Targów „Pomysły Wynalazki Nowe Produkty” IENA odbywających się w dniach 29 października – 1 listopada 2015 roku w Norymberdze.

Wynalazek dr inż. Marii Grolik polegał na opracowaniu innowacyjnego polimerowego podłoża hodowlanego, wykazującego zdolność do całkowitej biodegradacji, będącego skutecznym zamiennikiem błony owodniowej. Podłoże ma służyć do rekonstrukcji przedniego odcinka gałki ocznej. W przyszłości może to wpłynąć na obniżenie kosztów zabiegów związanych z chirurgią rogówki co bezpośrednio przełożyło by się na zwiększenie liczby zoperowanych pacjentów.

Podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły Wynalazki Nowe Produkty” IENA zaprezentowano około 700 wynalazków z 36 krajów. Honorowy Patronat nad polską prezentacją wynalazków sprawował Minister Gospodarki, Rada Główna Instytutów Badawczych, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie oraz Fundacja "Kobiety Nauki - Polska Sieć Kobiet Nauki". Na początku przyszłego roku planowana jest oficjalna gala wręczenia medali wyróżnionym wynalazcom.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

SUM © 2016-2020