Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniu 14 listopada 2015 r. odbyła się druga edycja kursu pt.  "Stany zagrożenia życia w gabinecie stomatologicznym, prewencja, rozpoznawanie i postępowanie". Kurs organizowany był przez Katedrę Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a kierownictwo naukowe objęli prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek  oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Kasperski.

Pomysłodawcą kursu był Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek. Wykłady prowadzone były przez wybitnych profesorów, specjalistów z dziedzin: anestezjologii, intensywnej terapii oraz kardiologii, chorób wewnętrznych, dermatologii i alergologii. Wykłady podzielone były na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok prowadzony był przez specjalistów z Kliniki  Anestezjologii i Intensywnej Terapii Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Uczestnicy kursu poznali procedury postępowania w przypadku wstrząsu oraz innych ciężkich stanów zagrożenia życia. Poruszony był również temat znieczuleń stosowanych w gabinecie stomatologicznym oraz sposobów uśmierzania ostrego bólu po zabiegach chirurgicznych. W części praktycznej uczestnicy ćwiczyli na fantomach podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne (BLS, ALS) oraz wkłucia dożylne i prawidłowe zakładanie wenflonu. Drugi blok wykładowy prowadzony był przez  specjalistów z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii w Zabrzu. Tematyka wykładów dotyczyła pacjentów z grupy ryzyka leczonych kardiologicznie. Trzeci blok wykładów, prowadzony przez specjalistów z Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu, dotyczył nadwrażliwości na środki znieczulenia miejscowego, zaostrzenia astmy w gabinecie stomatologicznym oraz anafilaksji w praktyce lekarza stomatologa.

Kurs spotkał się z dużym zainteresowaniem i został wysoko oceniony przez uczestników.

dr n. med. Aleksandra Czelakowska
Zakład Protetyki Stomatologicznej
Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu

 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.