W Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach realizowany jest ostatni etap projektu Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii pt.: „Pozaustrojowy pulsacyjny system wspomagania serca dla dzieci ReligaHeart PED”, dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt opracowania wstępnego wariantu prototypu protezy ReligaHeart PED ruszył w 2008 r. Obecnie rozpoczęły się badania doświadczalne polegające na trzydziestodniowym wspomaganiu serca zwierząt protezą ReligaHeart PED, co ostatecznie zweryfikować ma poziom bezpieczeństwa i niezawodności urządzenia, zanim zakwalifikowane zostanie do pierwszych eksperymentalnych aplikacji szpitalnych u dzieci. Wdrożenie protezy do praktyki klinicznej planowane jest na rok 2016.

Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM w Katowicach dysponuje warunkami niezbędnymi do prowadzenia długoterminowych badań doświadczalnych na zwierzętach mechanicznego wspomagania serca, posiada m.in. salę operacyjną dla zwierząt średnich i dużych z unikalnym w skali kraju wyposażeniem anestezjologicznym, które pozwala na prowadzenie zabiegów chirurgicznych w pełnej narkozie i pod kontrolą wszystkich niezbędnych parametrów. 


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]