Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Logo SUM

Postanowieniem z dnia 28 lipca br., Prezydent RP nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych dr hab. Antoniemu Stadnickiemu. Profesor jest pracownikiem Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu SUM.

Od 1990 r. podstawą zainteresowań naukowych Profesora jest układ hemostazy i niektóre aspekty odpowiedzi immunologicznej we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Na podkreślenie zasługują wyniki dot. czynnika XIII krzepnięcia (czynnika stabilizującego fibrynę), które wskazują na jego znaczenie w powikłaniach krwotocznych u chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Publikowane na ten temat prace są cytowane w piśmiennictwie światowym.

W latach 1993-1997 pod kierunkiem prof. R.W. Colmana (Sol Sherry Thrombosis Research Center, Temple University) prof. Antoni Stadnicki prowadził badania dotyczące roli układu kalikreina-kininy i układu krzepnięcia w nieswoistych zapaleniach jelit na modelach doświadczalnego zapalenia jelit u zwierząt i w ocenach klinicznych. Efektem tych prac są również publikacje w renomowanych czasopismach amerykańskich. Druga grupa zagadnień którymi zajmuje się Profesor  dotyczy tematów związanych z gastroenterologią kliniczną i endoskopią gastroenterologiczną. Jako pierwszy w Polsce oceniał skuteczność Biogastronu w leczeniu choroby wrzodowej, również jako pierwszy opisał przypadek włóknienia zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

(tekst na podst. CDDMiF, Autor biogramu:    Barbara Gruszka)


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.