Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jeden z najnowocześniejszych aparatów radiologicznych (rentgenowskich) w Europie - jest dostępny dla pacjentów SP Centralnego Szpitala Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Urządzenie jest warte 2 mln zł, wyposażone m.in. w tor wizyjny. Aparat wykonuje wszelkie możliwe badania RTG. Daje np. możliwość́ wykrycia nieszczelności w zespoleniu po operacjach chirurgicznych (np. w obszarze przewodu pokarmowego). Pozwala na precyzyjną diagnostykę potencjalnych zmian nowotworowych.

Aparat będzie służyć m.in. pacjentom oddziałów chirurgii przewodu pokarmowego, gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych, a także poradni przyklinicznych. Jego zaletą jest ograniczenie do absolutnego minimum dawki promieniowania, która jest zdecydowanie mniejsza niż̇ ta, którą otrzymuje chory w przypadku korzystania ze starszych typów urządzeń́.

Urządzenie wyposażone zostało w specjalistyczny, sterowany i funkcjonalny stół, co ma znaczenie przy diagnozowaniu pacjentów niesamodzielnych. Pozwala to odciążyć personel medyczny, który może skupić́ się̨ przede wszystkim na diagnostyce obrazowej - podkreśla dr hab. Joanna Pilch-Kowalczyk, radiolog.

Dodatkowo nowoczesny aparat rtg daje możliwość sporządzenia bardzo precyzyjnej analizy przeprowadzonych badań, gdyż dynamiczny zapis umożliwia cofnięcie się do wybranego zdjęcia.

Studenci SUM zyskają kolejną możliwość zapoznania się z najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz uczenia się od najlepszych specjalistów. Dzięki temu będą jeszcze lepiej przygotowani do podjęcia pracy czy prowadzenia badań naukowych – mówi Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki.

Urządzenie będzie dostępne dla chorych dzięki HELIMED Diagnostic Imaging. Firma już od 1999 roku współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym. Obecna inwestycja w nowoczesną pracownię RTG jest uzupełnieniem wieloletniej współpracy. Szpital kliniczny uzyskuje dostęp nie tylko do nowoczesnego sprzętu, ale również do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych wspierających radiologię. 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.