Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Logo BO

Tężnia solankowa z zagospodarowaniem terenu w zieleń i elementy małej architektury w Parku Zadole w Katowicach — to projekt  zgłoszony przez Pana Adama Łęskiego — radnego Jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota-Panewniki  do Budżetu Obywatelskiego 2016 Miasta Katowice.  Z uwagi na fakt, że realizacja ww. projektu może stanowić podłoże profilaktyki zdrowotnej, a także przyczynić się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców Katowic, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zdecydował się poprzeć tę inicjatywę.

Projekt ogólnomiejski:

Tężnia Solankowa z zagospodarowaniem terenu w zieleń i elementy małej architektury w Parku Zadole w Katowicach                                              

nr identyfikacyjny projektu ogólnomiejskiego:                                M /1/ 2015

Czym jest tężnia?: Jest to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie jako ogromne inhalatoria w kurortach.

Właściwości tężni: Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania nad morzem. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Beneficjenci: wszyscy mieszkańcy Katowic

Opłaty za korzystanie: bez opłat

Kto będzie utrzymywał tężnię? Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej

Solanka będzie pochodzić ze słynnego kurortu Ciechocinek.

Lokalizacja w Parku Zadole: tężnia będzie wkomponowana w teren przy małym placu zabaw, tak by z jej dobroczynnego wpływu mogły korzystać  również dzieci. Teren będzie monitorowany.

Z uwagi na całkowity nadzór i opiekę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nad Parkiem Tadeusza Kościuszki w Katowicach  umiejscowienie tężni na jego terenie nie jest możliwe.

Brak kanalizacji na odpowiednich terenach na Dolinie Trzech Stawów również wykluczył tę lokalizację.

Co zrobić, by tężnia powstała? Należy zachęcić rodzinę, znajomych, sąsiadów by poszli zagłosować, w dniach 18-21 września 2015 r. na ten projekt. W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy Katowic w wieku od 16 roku życia.

Każdy mieszkaniec Katowic, niezależnie w której dzielnicy mieszka, może na ten projekt głosować, ponieważ jest to projekt ogólnomiejski.

Gdzie głosować?: m.in. dzielnicowe filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

W obecnych czasach wielu z nas nie stać na wyjazd urlopowy, a tężnia będzie miejscem zdrowego wypoczynku, dostępnym dla wszystkich, niezależnie od wieku i zamożności. Poza walorami zdrowotnymi, tężnia pozytywnie wpłynie na wizerunek miasta, będzie stymulować rozwój usług turystyczno-gastronomicznych, stanie się atrakcją turystyczną, co może przełożyć się na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Katowic.

Projekt tężni solankowej został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2016 Miasta Katowice przez Adama Łęskiego — radnego Rady Jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota-Panewniki.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej: www.teznia.katowice.pl

 
[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.