Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Innowacja jest Kobietą logo

Dr inż. Maria Grolik z Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach została z laureatką piątej edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą" Fundacji Kobiety Nauki.

W ostatniej edycji konkursu dr inż. Maria Grolik opracowała polimerowe podłoże hodowlane, które może być skutecznym zamiennikiem błony owodniowej.

Membrana polimerowa wraz z wyhodowanymi w środowisku in vitro komórkami stanowi swego rodzaju implant przeznaczony do rekonstrukcji powierzchni rogówki. Nośnik ten naszywany za pomocą nici nylonowych do twardówki w ściśle określonym czasie ulega degradacji pozostawiając wyhodowany arkusz komórkowy na powierzchni oka pozwalając na jej regenerację. Dotąd tego typu hodowle prowadzono na błonie owodniowej oraz żelu fibrynowym - materiałach relatywnie drogich, wymagających oraz stosunkowo trudno dostępnych.

Uzyskane dotychczas wyniki sugerują, że podłoże polimerowe jest poważnym kandydatem do zabiegów rekonstruujących powierzchnię gałki ocznej. Otrzymane rusztowanie wykazuje właściwości fizykochemiczne zbliżone do właściwości macierzy międzykomórkowej, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką biokompatybilnością. Dodatkowo prosta, jednoetapowa synteza membran z niedrogich i łatwo dostępnych materiałów istotnie skraca czas oraz koszt wytworzenia nośnika komórkowego, czyniąc je tanim  i skutecznym zamiennikiem błony owodniowej.

Konkurs „Innowacja jest Kobietą”  organizuje Fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Ma on wyłonić innowacyjne autorskie lub współautorskie rozwiązanie technologiczne bądź koncepcję wdrożenia już opracowanego rozwiązania.

Drugą z laureatek została dr inż. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Nagrodzony wynalazek to elektroniczny system wsparcia terapii behawioralnej dzieci z autyzmem.

Laureatki konkursu będą miały szansę zaprezentować swoje rozwiązania na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków ARCA 2015 w Zagrzebiu oraz na Międzynarodowych Targach Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2015 w Norymberdze.

/Więcej: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl - art./

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]