Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniu 11 czerwca bieżącego roku,  w przestronnych i nowoczesnych pomieszczeniach kampusu Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, toczyły się obrady Ogólnopolskiej Konferencji naukowo-szkoleniowej, noszącej tytuł: „Badania laboratoryjne w miejscu opieki nad pacjentem – okiem lekarza i diagnosty laboratoryjnego. Uroczystość otworzyli prof.dr hab.n.med. Krystyna Olczyk oraz prof. dr hab.n.med. Krystyn Sosada – Organizatorzy Przedsięwzięcia, zaś w imieniu Jego Magnificencji Rektora SUM, prof.dr hab. Przemysława Jałowieckiego, głos zabrał prof. dr hab. Jan Duława – Prorektor ds. Nauki.

Aktualność tematyki, będącej przedmiotem obrad, zgromadziła blisko 200 Uczestników – diagnostów laboratoryjnych, lekarzy różnych specjalności – w tym szczególnie z zakresu medycyny ratunkowej, oraz – ratowników medycznych.  Jednak, ta znacząca frekwencja Uczestników  była  z pewnością także i pochodną zapowiedzianej obecności wybitnych Autorytetów z dziedziny diagnostyki laboratoryjnej, tj. Profesorów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CMUJ), Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (SUM), Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP), a ponadto – Prezesów Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, oraz – współpracującego z diagnostami laboratoryjnymi Konsultanta Krajowego w dziedzinie Medycyny Ratunkowej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), jak i wybitnego znawcy prawa medycznego, Pani Profesor z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (UŚ).  Wykładowcami, którzy przyjęli zaproszenie do wygłoszenia prelekcji podczas  Konferencji byli bowiem Profesorowie Krystyna Sztefko, Bogdan Solnica (CMUJ), Przemysława Jarosz-Chobot, Krystyn Sosada, Andrzej Więcek (SUM), Jerzy Ładny (UMB), Elżbieta Puacz (KIDL), Katarzyna Ziółkowska (UMP)  i Teresa Dukiet-Nagórska (UŚ). Swoją obecnością i merytorycznym wsparciem zaszczycił obrady Konferencji były Konsultant Krajowy w dziedzinie diagnostyki  laboratoryjnej, prof. dr hab. Jan Kanty Kulpa.

Tematyka będąca przedmiotem obrad dotyczyła roli POCT w diagnostyce przyłóżkowej SOR, rekomendacji, norm i aktów prawnych oraz standardów jakości w zakresie POCT, podstaw prawnych działania lekarza i diagnosty laboratoryjnego podczas postępowania w SOR z pacjentem niewspółpracującym w procesie diagnostycznym, zarządzania badaniami w miejscu opieki nad pacjentem,  postępowania diagnostyczno- klinicznego u chorych z urazami wielonarządowymi, mitów i prawdy o parametrach równowagi kwasowo-zasadowej, działań diagnostyczno-terapeutycznych w ostrych powikłaniach cukrzycy oraz – wskazań do interdyscyplinarnej współpracy w trakcie terapii małego pacjenta z cukrzycą. Odzwierciedlone w przytoczonej tematyce obrad, wieloaspektowe podejście do szeroko rozumianej problematyki funkcjonowania procedur POCT, szczególne talenty oratorskie Wykładowców, oraz towarzysząca obradom niezwykła atmosfera – swobodna, umożliwiająca dialog i bezpośredni kontakt Wykładowców ze słuchaczami, sprawiły, iż Uczestnicy w komplecie „dotrwali” do zakończenia Konferencji.

Co ważne, wspaniałym wzbogaceniem programu Konferencji były warsztaty firmowe, które obejmowały kurs z zakresu stosowania POCT w praktyce, prowadzone przez Firmę Roche Diagnostics Polska oraz kurs z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy +AED, prowadzony przez Firmę Laerdal Medical Poland oraz Panów Prof. dr hab. n.med. Krystyna Sosadę – Konsultanta Wojewódzkiego z zakresu Medycyny Ratunkowej i dr n. med. Wojciecha Żurawińskiego, z Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej SUM. Kursy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, czego wyrazem było liczne grono ich Uczestników.

Przywilej organizowania pierwszej w Polsce Konferencji, dotyczącej wytycznych organizacji i zarządzania badaniami w miejscu opieki nad pacjentem (Point of care testing), a jednocześnie stwarzającej tak potrzebną platformę do integracji przedstawicieli różnych zawodów medycznych,   przypadł dwóm Wydziałom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, tj. Wydziałowi Farmaceutycznemu z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu oraz Wydziałowi Lekarskiemu z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Wyrażam głęboką nadzieję, iż miniona  Konferencja była nie tylko owocnym spotkaniem naukowym, ale i sposobnością do podniesienia kwalifikacji zawodowych, sposobnością do miłego, wspólnego spędzenia czasu, oraz – okazją do rozwoju przyjacielskiej współpracy lekarzy i diagnostów laboratoryjnych naszego kraju, a to z myślą o dobru pacjenta i profesjonalnym prowadzeniu diagnostyki laboratoryjnej osób chorych.

Szczególnie zaszczyceni honorem organizowania tego nowatorskiego Przedsięwzięcia, gorąco dziękujemy Wykładowcom, Uczestnikom, a także Głównemu Sponsorowi – Firmie Roche Diagnostics Polska Sp.  z o.o. i Partnerowi Konferencji – Firmie Laerdal Medical Poland Sp.  zo.o., za  udział w tym Przedsięwzięciu, a więc wszystkim Tym, którym bliskie są zadania i problematyka, ważnej dla zdrowia i życia pacjenta, procedury Point of care testing.

Prof.dr hab.n.med. Krystyna Olczyk
Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.