27 maja br. Śląskie Centrum Chorób Serca obchodziło jubileusz 30-lecia powstania. Tego dnia uroczyście otwarto nowy budynek Szpitala. Na czterech kondygnacjach znajdują się m.in. pracownia rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej, Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej , Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia, a także pierwszy w woj. śląskim oddział, w którym będą przeprowadzane przeszczepy płuc u chorych na mukowiscydozę.
Projekt rozbudowy ŚCCS został zrealizowany w ramach działania 12.2 – Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym priorytetu XII – Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz liczna reprezentacja przedstawicieli świata medycyny, nauki i biznesu. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach reprezentowała Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu to wiodący szpital wysokospecjalistyczny i jednocześnie akademicki ośrodek, związany bardzo ściśle ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach w zakresie szkolenia zawodowego studentów medycyny, ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa oraz szkolenia podyplomowego dla specjalizujących się lekarzy.
W Śląskim Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu działają cztery Katedry i Oddziały Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:
- Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, a w jej ramach Oddział Kliniczny Kardiologii oraz Oddział Kliniczny Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej,
- III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii,
- Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Transplantologii,
- Oddział Kliniczny Kardioanestezji i Intensywnej Terapii.
Przy każdej katedrze i oddziale klinicznym działają naukowe koła studenckie, które dodatkowo prowadzą działalność dydaktyczną obejmującą techniki wysokospecjalistyczne.
Śląskie Centrum Chorób Serca jest także jednostką prowadzącą działalność naukową oraz badawczo-rozwojową. Wynika to zarówno ze statutu jednostki, jak i bliskiej współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i innymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi w regionie, kraju i zagranicą. Badania prowadzone są w zakresie kardiologii, kardiochirurgii, transplantologii, diabetologii, ale i nauk podstawowych.
[Przesłano przez: Agata Kalafarska]