Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
prof. Andrzej Więcek

W majowym numerze prestiżowego pisma The Lancet ukazał się artykuł prezentujący sylwetkę prof. dr hab. n. med. Andrzeja Więcka, kierownika Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

2 czerwca 2014 r. prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, oficjalnie objął stanowisko Prezydenta Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ERA-EDTA -European Renal Association - European Dialysis and Transplant Association), którego wcześniej był sekretarzem i skarbnikiem. Profesor jest też  pomysłodawcą powstania Young Nephrologists’ Platform  (YNP), której celem jest integracja pokolenia młodych nefrologów.

Artykuł przedstawia drogę zawodową Profesora od momentu podjęcia decyzji o wyborze studiów, aż do objęcia zaszczytnej funkcji Prezydenta ERA-EDTA.

Jak wspomina prof. Więcek, jedną z inspiracji do studiowania medycyny było spotkanie z młodą lekarką, której zaangażowanie w pracę i podejście do pacjentów wywarły na nim duże wrażenie. Kolejnym ważnym momentem było spotkanie z prof. Franciszkiem Kokotem, wybitnym naukowcem, nestorem śląskiej nefrologii, który  bardzo szybko dostrzegł potencjał w młodym lekarzu i zaproponował mu dołączenie do zespołu w Katedrze i Klinice Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii  (obecnie Katedra i Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych), gdzie w  2000 r. Profesor Andrzej Więcek objął stanowisko kierownika.

To także prof. Kokot w 1985 r. zachęcił go do wyjazdu na stypendium na Uniwersytet w Heidelbergu, gdzie pod opieką prof. Eberharda Ritza poznawał najnowocześniejsze metody stosowane w nefrologii.

Pełna wersja artykułu: http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS01406736%2815%2960947-3/fulltext?rss%3Dyes

 
[Przesłano przez: Agata Kalafarska]]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.