26 maja w Warszawie, w trakcie uroczystej gali rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu "Inicjator Innowacji", organizowanego przez Newsweek Polska przy wsparciu merytorycznym firmy doradczej PwC. W kategorii projekty nauki i biznesu najlepsza okazała się firma i3D, która, we współpracy z naukowcami ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, opracowała projekt E-fizjologia.

Z ramienia SUM, za merytoryczna stronę przedsięwzięcia odpowiadała prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, Prorektor ds. Studiów i Studentów, kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach oraz pracownicy Katedry: dr hab. n. med. Halina Jędrzejowska–Szypułka i dr n. med. Adam Właszczuk.

Wykorzystana w aplikacjach proponowanych przez firmę i3D nowoczesna technologia wirtualnej rzeczywistości umożliwia studentom samodzielne wykonanie eksperymentu na trójwymiarowej żabie, szczurze lub króliku. Ponadto dzięki zastosowaniu specjalnych okularów ma się wrażenie głębi obrazu i realności wykonywanych czynności. Wirtualne „zabiegi” mogą być w każdej chwili przerywane, w celu omówienia ich dotychczasowego stanu oraz ewentualnych błędów. Student może wielokrotnie powtarzać dane ćwiczenie, aż do momentu osiągnięcia perfekcji w jego wykonywaniu. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jako pierwszy wdrożył projekt E-fizjologia  i umożliwił studentom korzystanie z aplikacji w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. 


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]