Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Operacja

13.05.2015 roku w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca SPSK nr 7 SUM w Katowicach wykonano pierwszy w województwie śląskimi i jeden z pierwszych w Polsce zabieg implantacji jednoprzedziałowej endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego.  Endoprotezy te są stosowane z powodzeniem w USA i w Europie od 2008 roku. Zabieg ten polega na zastąpieniu uszkodzonej chrząstki stawowej metalowym implantem licującym się z powierzchnią otaczającej, zdrowej chrząstki, mocowanym bezcementowo, za pomocą tytanowej śruby.

Tego typu zabiegi stosuje się u pacjentów w średnim wieku, ze stwierdzonym ograniczonym uszkodzeniem chrząstki stawowej pełnej grubości, u których stosowanie technik operacyjnych bazujących na regeneracji chrząstki i jej substytucji (stymulacja szpiku kostnego, przeszczep chondrocytów, przeszczepy chrzęstno-kostne) nie przynosi dobrych wyników. Natomiast zastosowanie tradycyjnej endoprotezoplastyki połowiczej stawu kolanowego wiąże się z koniecznością nadmiernej resekcji tkanki chrzęstnej i kostnej oraz koniecznością całkowitego usunięcia łękotki przyśrodkowej, co prowadzi do zmiany biomechaniki stawu kolanowego.

Zastosowanie jednoprzedziałowej endoprotezoplastyki powierzchniowej pozwala na przywrócenie unikalnej geometrii powierzchni stawowej dzięki możliwości dokładnego śródoperacyjnego pomiaru krzywizn anatomicznych stawu i dobranie odpowiednio ukształtowanego implantu do wielkości stawu pacjenta. Jednocześnie zdrowa chrząstka stawowa, łękotki oraz powierzchnia stawowa kości piszczelowej pozostaje nieuszkodzona podczas zabiegu, co zapewnia przywrócenie naturalnego ruchu w stawie oraz pozwala na zastosowania konwencjonalnej endoprotezoplastyki, jako kolejnego etapu leczenia, jeśli będzie to w przyszłości konieczne – wyjaśnia lekarz operujący dr n. med. Grzegorz Hajduk.

Kolejną zaletą zabiegu implantacji endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego jest jego małoinwazyjność, ograniczony ból pooperacyjny a także możliwość szybkiej rehabilitacji pacjenta.
W pierwszej dobie po operacji wprowadza się nielimitowane ćwiczenia zwiększające zakres ruchu stawu oraz stopniowe obciążanie operowanej kończyny. Wynikiem tego jest szybszy powrót pacjenta do aktywnego życia oraz pracy.

Jest to nowa metoda leczenia stanowiąca pomost między leczeniem tzw. „biologicznym”, regeneracyjnym chrząstkę stawową a tradycyjną endoprotezoplastyką stawu kolanowego. Wyniki przeprowadzonych badań krótko- i średnioterminowych przedstawiają się obiecująco, co zachęca nas do wprowadzenia tego typu metody leczniczej w naszym Oddziale - zapowiada Prof. dr hab. n. med. Damian Kusz -  Kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM.

  

 [Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.