Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Kardiochirurdzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II SPSK nr 6 SUM w Katowicach przeprowadzili pionierską operację wszczepienia rozrusznika u wcześniaka z wagą 1500 gramów. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce wykonany u tak małego pacjenta. Jak przekonują lekarze, do tej pory światowa medycyna opisała zaledwie kilka takich przypadków.

O problemach małego Maksa lekarze z GCZD wiedzieli już w czasie jego życia płodowego. Dziecko było diagnozowane przez kardiologa Panią dr hab. n. med. Agatę Włoch, która rozpoznała całkowity blok przedsionkowo-komorowy, będący przyczyną słabego rozwoju płodu. Mały Maksymilian przyszedł na świat w 34 tygodniu życia z wagą 1560 gramów.

Całe dotychczasowe życie spędził w szpitalu, gdyż zaraz po urodzeniu trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Plan leczenia dziecka został ustalony w trakcie konsylium złożonego z zespołu kardiochirurgów pod kierownictwem Pana dr n. med. Jacka Pająka, kardiologów pod kierownictwem Pana prof. dr hab. n. med. Lesława Szydłowskiego i neonatologów pod kierownictwem Pani dr hab. n. med. Iwony Maruniak-Chudek. Początkowo lekarze podjęli próbę leczenia
farmakologicznego, jednakże wobec jej niepowodzenia i ubytku masy ciała dziecka, wywołanej niewydolnością krążeniową, zdecydowano o implantacji rozrusznika. Zabieg został przeprowadzony 23 marca br. przez lek. med. Michała Buczyńskiego z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej GCZD, w trzecim tygodniu życia Maksa. Ku wielkiej uciesze lekarzy i rodziców zakończył się ogromnym sukcesem, tym bardziej, że obyło się bez jakichkolwiek powikłań.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.