Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Uwaga fałszywe czasopisma

Szanowni Państwo,

Na adresy mailowe pracowników SUM docierają zaproszenia do publikacji w periodykach.
Niestety wśród ofert zdarzają się też takie, które mogą wprowadzać w błąd kusząc współczynnikiem IF – jest on często „samodzielnie” wyliczany i podawany jako „Unofficial Impact Factor”, „Prognostic IF”, „Real IF” „Journal IF”.

Przypominamy, że jedynym wiarygodnym źródłem informacji o wartości IF jest baza Journal Citation Reports (JCR) (http://webofknowledge.com/JCR). Baza jest dostępna w ramach sieci internetowej SUM lub przez usługę zdalnej pracy.

Problemem o wiele poważniejszym, bo trudniejszym do wykrycia są czasopisma, które podszywają się pod uznane czasopisma posiadające IF, inaczej mówiąc „kradną im tożsamość”.
Na stronach internetowych fałszywe czasopisma mają nie tylko ten sam tytuł, ale też ISSN (służy do jednoznacznej identyfikacji danego tytułu, wprowadzając go do światowego systemu informacji), adres i oczywiście informacje o wartości IF. Informacje te są identyczne z danymi podawanymi w bazie JCR. Obecnie najlepszym sposobem potwierdzenia wiarygodności czasopisma jest sprawdzenie, czy artykuły w nim publikowane są indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (http://webofknowledge.com/WOS).

Nawet znane wyszukiwarki takie jak JournalSeek podają adresy internetowe fałszywych czasopism. Np. w wyszukiwarce tej można znaleźć błędny link do czasopisma Jokull, mimo wpisania prawidłowego numeru ISSN 0449-0576 (podany w bazie JCR) – w efekcie otrzymamy link do fałszywej strony czasopisma http://www.jokulljournal.com. Po sprawdzeniu w bazie Web of Science Core Collection (http://webofknowledge.com/WOS) okazuje się, właściwe jest czasopismo na stronie http://www.jokulljournal.is.

W przypadku ofert szybkiego publikowania prac w prestiżowych czasopismach zalecana jest ostrożność.


Dział Bibliografii i Dokumentacji
Biblioteka Główna

[Przesłano przez: W. Dyjas]

 

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.