Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Uwaga fałszywe czasopisma

Szanowni Państwo,

Na adresy mailowe pracowników SUM docierają zaproszenia do publikacji w periodykach.
Niestety wśród ofert zdarzają się też takie, które mogą wprowadzać w błąd kusząc współczynnikiem IF – jest on często „samodzielnie” wyliczany i podawany jako „Unofficial Impact Factor”, „Prognostic IF”, „Real IF” „Journal IF”.

Przypominamy, że jedynym wiarygodnym źródłem informacji o wartości IF jest baza Journal Citation Reports (JCR) (http://webofknowledge.com/JCR). Baza jest dostępna w ramach sieci internetowej SUM lub przez usługę zdalnej pracy.

Problemem o wiele poważniejszym, bo trudniejszym do wykrycia są czasopisma, które podszywają się pod uznane czasopisma posiadające IF, inaczej mówiąc „kradną im tożsamość”.
Na stronach internetowych fałszywe czasopisma mają nie tylko ten sam tytuł, ale też ISSN (służy do jednoznacznej identyfikacji danego tytułu, wprowadzając go do światowego systemu informacji), adres i oczywiście informacje o wartości IF. Informacje te są identyczne z danymi podawanymi w bazie JCR. Obecnie najlepszym sposobem potwierdzenia wiarygodności czasopisma jest sprawdzenie, czy artykuły w nim publikowane są indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (http://webofknowledge.com/WOS).

Nawet znane wyszukiwarki takie jak JournalSeek podają adresy internetowe fałszywych czasopism. Np. w wyszukiwarce tej można znaleźć błędny link do czasopisma Jokull, mimo wpisania prawidłowego numeru ISSN 0449-0576 (podany w bazie JCR) – w efekcie otrzymamy link do fałszywej strony czasopisma http://www.jokulljournal.com. Po sprawdzeniu w bazie Web of Science Core Collection (http://webofknowledge.com/WOS) okazuje się, właściwe jest czasopismo na stronie http://www.jokulljournal.is.

W przypadku ofert szybkiego publikowania prac w prestiżowych czasopismach zalecana jest ostrożność.


Dział Bibliografii i Dokumentacji
Biblioteka Główna

[Przesłano przez: W. Dyjas]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.