26 marca 2015 r. o godz. 16.00 w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się wykład pt. „Serce Chopina”, który wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Dobosz. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Organizatorem wykładu jest Wszechnica PAU.
Notka biograficzna
Prof. Tadeusz Dobosz urodził się w 1948 roku we Wrocławiu. Absolwent wydziału biologii (kierunek biochemia) Uniwersytetu Wrocławskiego. Karierę zawodową przeszedł w ośrodkach wrocławskich (Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PA, Akademia Medyczna). Jest profesorem zwyczajnym nauk medycznych. Od 1979 roku związał się z Zakładem Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, gdzie jest specjalista w zakresie technik molekularnych (aktualnie kierownik od Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej).
Prof. Dobosz posiada duże doświadczenie w zakresie genetyki sądowej i kryminalistyki i głębokie rozeznanie w problematyce ustalania spornego ojcostwa i identyfikacji materiału biologicznego, w tym także szczątków kostnych.
Autor 51 wydrukowanych prac naukowych oraz kilkuset innych publikacji, monografii, podręczników lub skryptów. Jeden z pionierów wprowadzenia technologii DNA w ustalaniu spornego ojcostwa oraz w badaniach kryminalistycznych w Polsce, a także zastosowaniu technik biologii molekularnej w diagnostyce medycznej.
Profesor Dobosz jest świetnym popularyzatorem wiedzy i posiada pokaźny dorobek (wykładów, prelekcji, wypowiedzi dla prasy, wystąpienia w mediach elektronicznych). Posiada także duży dorobek dydaktyczny i organizacyjny oraz ekspercki. Zainteresowania naukowe: molekularne badanie antycznego (kopalnego) materiału biologicznego, seroantropologia, diagnostyka i medycyna molekularna, muzealnictwo medyczne). Posiada nagrody i wyróżnienia rektorskie i państwowe.
Jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych.
Prof. Dobosz był jednym z uczonych, którzy zatroszczyli się i zbadali stan serca Chopina – narodowej relikwii przechowywanej w kościele św. Krzyża w Warszawie.
[Przesłano przez: Agata Kalafarska]