Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Zespół w składzie Piotr Pawłowski, Marek Dryżałowski, Seweryn Król, Dawid Marciniak z Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym zdobył I miejsce w tegorocznych Zawodach Symulacyjnych SUMWARS. II miejsce również przypadło w udziale zespołowi z WLZ: Danielowi  Okrucie, Justynie Musiał, Edycie Nowak i Klaudii Oleszko.  III miejsce zajęli reprezentanci Wydziału Lekarskiego w Katowicach: Jakub  Słoka, Paulina Sobczyk, Katarzyna Rybczyk i  Barbara Kucharska.

Drużyny musiały zmierzyć się z trzema zadaniami.

Pierwsze odbywało się w strefie przedszpitalnej: Narciarz stracił przytomność podczas zjazdu ze stoku, przewrócił się i doznał urazu czaszkowo-mózgowego. Zadaniem zespołu było zaopatrzenie poszkodowanego na miejscu zdarzenia, rozpoznanie hipoglikemii i wykonanie intubacji.

W drugim zadaniu drużyna musiała rozpoznać objawy podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego i ocenić świadomość według skali Glasgow u pacjenta przywiezionego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego po wypadku na stoku. W trakcie trwania zadania drugi pacjent przebywający na SORze ( z powodu bólu w klatce piersiowej)s tracił przytomność. Zespół musiał rozpoznać zadławienie, usunąć ciało obce i wdrożyć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Trzecie zadanie wszystkie drużyny wykonywały równocześnie, na zasadzie sztafety. Liczyła się zarówno prawidłowość jak i czas wykonania kolejnych zadań: wykonanie intubacji, zaopatrzenie chirurgiczne rany,  ocena powierzchni oparzenia, wykonanie dwunastoodprowadzeniowego EKG.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.