Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
HORYZONT 2020

4 grudnia 2014 r. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach podpisał umowę grantową na realizację projektu SCIENCE „Stem Cell therapy in IschEmic Non-treatable Cardiac disease”. Zwycięski projekt SUM jest pierwszym realizowanym w województwie śląskim w obszarze tematycznym „Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan”. W całym kraju na 83 złożone w tym obszarze wnioski, dofinansowanie otrzymało jedynie 13 projektów.  

W województwie śląskim zwyciężyło ogólnie 9 projektów (z różnych obszarów tematycznych).

Wniosek aplikacyjny został złożony przez konsorcjum międzynarodowe w ramach programu HORYZONT 2020 i uzyskał pozytywną ocenę Komisji Europejskiej. Kierownikiem projektu po stronie SUM jest Pan Prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski, kierownik III Katedry Kardiologii Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM. W projekcie weźmie udział SPSK nr 7 SUM GCM im. L. Gieca jako Strona Trzecia, w której realizowane będą działania z udziałem pacjentów. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu ośrodka w system elektroanatomiczny NOGA pozwalający na bezpośrednią implantację komórek progenitorowych do mięśnia sercowego.

Projekt SCIENCE dotyczy terapii komórkowej, która poprawia funkcję skurczową lewej komory serca i zmniejsza dolegliwości u pacjentów z niewydolnością serca. W związku z tym, że zastosowanie autologicznych komórek pacjentów z niewydolnością serca wiąże się z ich dysfunkcją i słabszymi właściwościami angiogennymi, w projekcie planowane jest opracowanie  wspólnie z Europejska Agencją Leków (European Medicines Agency) protokołu produkcji allogenicznych komórek mezenchymalnych tkanki tłuszczowej zdrowych dawców, które są lepszym źródłem prawidłowych funkcjonalnie komórek do terapii regeneracyjnej. Celem projektu będzie również przeprowadzenie badania I fazy u pacjentów z oporną na standardowe leczenie niewydolnością serca i - w oparciu o wyniki badania - aplikacja o uznanie tego produktu komórkowego za produkty lecznicze terapii zaawansowanej (ATMP).

Projekt rozpocznie się 1 stycznia 2015 r. i będzie trwał 60 miesięcy.

Całkowita wartość projektu wynosi 5 998 882 EUR.  Kwota dofinansowania dla SUM: 416 000 EUR, w tym 40 000 EUR dla Strony Trzeciej. Dofinansowanie wynosi 100%.

W skład Konsorcjum wchodzi 9 partnerów:

  1.        REGION HOVEDSTADEN - Koordynator
  2.        ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY W KATOWICACH
  3.        MEDIZINISCHE UNIVERSITAET WIEN
  4.        UNIVERZITETNI KLINICNI CENTER LJUBLJANA
  5.        Terumo BCT Europe N.V.
  6.        UNIVERSITAIR MEDISCH CENTRUM UTRECHT
  7.        WILLIAM COOK EUROPE ApS
  8.        Cardiologicum Hamburg
  9.        KOBENHAVNS UNIVERSITET


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.