Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Prof. Mieczysław Krauze, znany i ceniony pediatra, wieloletni pracownik SUM skończył 90 lat. 

6 grudnia Profesor był Gościem Specjalnym Konferencji „ IV Katowickie Spotkanie Kliniczne Pediatrów i Alergologów”, odbywającej się w auli im. prof. W. Zahorskiego w Katowicach-Ligocie. W imieniu Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, JM Rektora i wszystkich pracowników SUM, życzenia z okazji urodzin złożyła Panu Profesorowi Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik. JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki skierował również list do Pana prof. Mieczysława Krauzego ze słowami uznania za wieloletnią pracę. 

„Jest Pan naocznym świadkiem niebywałego postępu w medycynie, a przede wszystkim „ojcem” neurologii dziecięcej na Śląsku, przez co życie Pana Profesora stało się skarbnicą wiedzy i doświadczeń dla kilku pokoleń studentów oraz młodych pracowników nauki. Wierzę, że liczne grono Pańskich współpracowników i wychowanków przez wiele jeszcze lat będzie mogło czerpać z niej obficie.”

Prof. Mieczysław Krauze był autorem programu budowy Instytutu Pediatrii w Katowicach Ligocie.
W latach 1989-1996 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Pediatrii w Budowie - przekształconego w Śląskie  Centrum Zdrowia Dziecka i Matki - Szpital Kliniczny nr 6.

Zainteresowania naukowo-badawcze Profesora koncentrowały się m.in. na: schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego u dzieci, chorobach zapalnych i zwyrodnieniowych mózgu, wczesnej diagnostyce nadciśnienia śródczaszkowego u niemowląt, wczesnej diagnostyce i rehabilitacji mózgowego porażenia dziecięcego, wpływie skażeń przemysłowych na zdrowie dzieci w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

Jest autorem 11 i współautorem 136 prac naukowych ogłoszonych w czasopismach polskich oraz współautorem 10 prac opublikowanych w czasopismach zagranicznych. Wspólnie z J. Nowotnym jest autorem opracowania monograficznego Rehabilitacja lecznicza dzieci z chorobami układu nerwowego oraz rozdziału Ostre i przewlekłe wylewy podtwardówkowe w podręczniku Neurologia dziecięca pod red. J. Czochańskiej.

Był m.in.: członkiem Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, konsultantem wojewódzkim  ds. pediatrii, dziekanem Wydziału Lekarskiego ŚAM (1969-1972).

Na podst. Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.