Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Rekrutacja na Uniwersytet Licealisty rozpoczęta

 

Zapraszamy uczniów szkół średnich na bezpłatne zajęcia w ramach Uniwersytetu Licealisty. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chcą podjąć studia m.in. na kierunkach medycznych i farmaceutycznych.

Terminy zapisów na tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Człowieku (Uniwersytetu Licealisty):

  • 12 września – 16 października (Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu)

Formularz zgłoszeniowy – https://sf.sum.edu.pl/ULar3vnT

Więcej informacji: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/uniwersytet-licealisty-bytom/

  • 14 września – 2 października (Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu)

Formularz zgłoszeniowy: https://sf.sum.edu.pl/formularz-zgloszeniowy-ul-wnfs

Więcej informacji: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/uniwersytet-licealisty-sosnowiec/

  • 3 – 7 października (Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach)

Formularz zgłoszeniowy pojawi się w dniu rozpoczęcia zapisów.

Więcej informacji: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/uniwersytet-licealisty-katowice-wnoz/

W przypadku Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach przypominamy, że osoby, które wzięły już udział w rekrutacji i podczas testu uzyskały co najmniej 50 punktów, proszone są o złożenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego w Dziekanacie Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, ul. Medyków 18, do 30 września 2022 r. Formularz wraz z informacjami dotyczącymi projektu jest dostępny pod adresem: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/uniwersytet-licealisty-katowice-wnm/#tab-id-7

W ramach Uniwersytetu Licealisty zajęcia prowadzone są w formie seminariów i ćwiczeń przez wykwalifikowanych pracowników naukowo-dydaktycznych na wybranych Katedrach. Wykładowcy pomagają rozwijać pasje i zainteresowania, wskazują możliwe drogi rozwoju i udzielają w przystępny sposób odpowiedzi na nurtujące słuchaczy pytania. Uczestnictwo w zajęciach i zdanie egzaminu końcowego organizowanego w formie Konkursu Ogólnopolskiego jest dla słuchaczy szansą na zdobycie dodatkowej liczby punktów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na studia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

 

Magna Charta Universitatum

Z przyjemnością informuję, że w dniach od 14 do 16 września br. zwołana została Rocznicowa Konferencja Magna Charta Universitatum (MCU) na Uniwersytecie Bolońskim. Rekordowa liczba sygnatariuszy weźmie udział w podpisaniu MCU w solidarności z globalną społecznością szkolnictwa wyższego oraz w świętowaniu wolności akademickiej, autonomii i wartości, które pomagają uniwersytetom służyć społeczeństwu i dobru publicznemu.

Szczegółowe informacje dotyczące programu konferencji dostępne są pod adresem: https://eventi.unibo.it/2022-magnacharta-anniversary/programme

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w ww. wydarzeniu on-line. Transmisja dostępna pod adresem:

 https://www.youtube.com/channel/UCmBoJeFdDPNiNRsWUw7HLAA

 

obraz dekoracyjny do wiadomości

„Oczy pandemii", nasz najnowszy album, przedstawia 24-godzinną pracę Szpitala Tymczasowego w Pyrzowicach i heroiczną walkę medyków i studentów wolontariuszy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w okresie pandemii Covid-19. To symboliczna publikacja.

– Nie ulega wątpliwości, że „koronawirus" zostawił ślad w każdym z nas. Zmienił wiele podglądów, wartości, spowodował refleksje związane z przyszłością Świata jako globalnej społeczności, która zwłaszcza wobec takich doświadczeń, tym bardziej staje się „globalną wioską" – powiedział prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i dodał: – Te przejmujące fotografie i towarzyszące im refleksje pracowników szpitala tworzą spójną całość. Nie potrzeba już więcej słów. Jeżeli ktoś miał wątpliwości, czy zawód medyka ma sens, na pewno znalazł go w szpitalu w Pyrzowicach. Choćby we wdzięczności chorych, którym podtrzymywano telefon przy uchu, by mogli zamienić kilka słów z najbliższymi (...) Publikacja tego albumu będzie już na zawsze świadectwem historii. Osobistej i zbiorowej. Zatrzymaliśmy te chwile, by zapamiętać ludzi, ich poświęcenie. By zachować ten czas w niewyreżyserowanej postaci. Szczerej, surowej i dzięki temu tak wiarygodnej.

Album „Oczy pandemii" jest również podziękowaniem dla dyrekcji i pracowników Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach, który był szpitalem patronackim dla „Pyrzowic". Jest jest też poświęcony wszystkim walczącym z COVID-19.

Zachęcamy do obejrzenia wybranych zdjęć z albumu i przeczytania przejmujących wspomnień naszych medyków i studentów wolontariuszy.

– Praca w Szpitalu Tymczasowym w Pyrzowicach, szczególnie w szczycie trzeciej fali, była ogromną lekcją pokory i działania pod presją (...) Z perspektywy młodego lekarza, który jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej była to przyśpieszona ścieżka zdobywania lekarskich umiejętności – Magda

– Czy tej kobiety naprzeciwko mnie jutro już nie będzie? To pytanie zadała mi pacjentka na jednym z pierwszych moich dyżurów. Zamurowało mnie. Bo co mogłam odpowiedzieć, gdy jej sąsiadka nie była w stanie oddychać bez specjalistycznego sprzętu, jej twarz była wykrzywiona grymasem bólu, a oczy zamglone łzami. Nieśmiało odpowiedziałam tylko, że musimy być dobrej myśli, choć w głębi serca czułam, że może mieć rację – Gabriela, 19 lat, wolontariuszka.

– Na oddziale internistycznym leżał pewien starszy pacjent. Jego stan zdrowia był już stabilny, jednak ze względu na swój wiek, był już bardzo zmęczony. Staraliśmy się mu pomagać w wykonywaniu większości czynności. Na jego szafce była przyklejona kartka z prośbą, aby raz dziennie zadzwonić do Jego żony i przyłożyć mu telefon do ucha, by mogli porozmawiać. Kiedy pierwszy raz na dyżurze to ja wybrałam numer i usłyszałam kilka pierwszych słów między małżonkami i zobaczyłam emocje malujące się na twarzy pacjenta, zaświeciły mi się świeczki w oczach (...) W całej tej sytuacji było coś niesamowitego, intymnego i przygnębiającego zarazem - Magdalena, wolontariusz, lekarski 3 rok.

Już wkrótce zorganizujemy wieczór autorski, by szersza publiczność mogła zapoznać się z publikacją.


 

 

logo forum ekonomiczne

„Europa w obliczu wyzwań” – tak brzmiało hasło tegorocznej edycji XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. To największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. W rozmowach i panelach zorganizowanych w ramach wydarzenia aktywnie uczestniczyła Dyrekcja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W specjalnej debacie zorganizowanej przez ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego głos zabrał Marian Kreis. Dyrektor GCZD mówił o konieczności zwiększenia wyceny praktycznie wszystkich świadczeń pediatrycznych, których wartości nie wzrosły od 2008 roku. Podkreślił także znaczenie wielospecjalistycznego szpitala dziecięcego, jakim jest GCZD i utrzymania finansowania świadczeń bez limitów. To kluczowe nie tylko dla sytuacji ekonomicznej szpitala, ale przede wszystkim dla dobra leczonych dzieci – mówił Marian Kreis.

W trakcie dyskusji w ramach panelu „Jakość w ochronie zdrowia – kluczem do bezpieczeństwa pacjenta” Robert Krawczyk, zastępca dyrektora GCZD ds. lecznictwa, podkreślił znaczenie wielopoziomowego leczenia i wykonywania skomplikowanych zabiegów już u najmłodszych pacjentów – noworodków i wcześniaków. 

W ostatnim dniu Forum do specjalnej debaty z osobistym udziałem Ministra Zdrowia jako ekspert Ministra Zdrowia i konsultant AOTMiT zaproszona została Maria Szymich-Lukosek, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych GCZD. Dyskusja odbywała się pod patronatem „Dziennika Gazety Prawnej”. Jej tematem były możliwość wykorzystania w medycynie innowacji, dostępu do nowoczesnych terapii i badań klinicznych. W trakcie rozmów podkreślono znaczenie uczelni medycznych w tym procesie. Szerokie zaangażowanie sektora naukowego, publicznego i komercyjnego, przy właściwym wsparciu instytucjonalnym, daje szanse na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów – podkreślono w trakcie dyskusji.

 

 

Zapraszamy studentów pierwszego roku na szkolenie

Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaprasza wszystkich studentów I roku na szkolenia biblioteczne on-line, które odbędą się już 14 września, za pośrednictwem platformy ZOOM (obowiązują zapisy). W czasie szkolenia, studenci pierwszego roku dowiedzą się, jak:

  • korzystać z czytelni i wypożyczalni,
  • używać bibliotecznego katalogu oraz usługi „zdalnego dostępu do zbiorów”,
  • korzystać z naszych zbiorów on-line.

W trakcie szkolenia chętni studenci będą mogli zapisać się także do Biblioteki oraz zarezerwować pierwsze książki.

Terminy i formularze zapisu znajdziecie pod linkiem:

https://student.sum.edu.pl/2022/09/07/zapraszamy-studentow-1-go-roku-na-szkolenie/

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.