Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot, nestor śląskiej medycyny i wybitny nefrolog skończył 85 lat. Z tej okazji podczas rozpoczynającego się 27 listopada w Katowicach 14. Katowickiego Seminarium „Postępy w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym” życzenia dostojnemu jubilatowi złożyli przedstawiciele władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Szpitala Klinicznego im. A Mielęckiego SUM.

W imieniu całej społeczności akademickiej najserdeczniejsze życzenia zdrowia i radości czerpanej z wielobarwnej palety zainteresowań oraz dobrych wspomnień, złożył Panu Profesorowi JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki: „W imieniu Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wszystkich pracowników oraz własnym, proszę przyjąć podziękowania za wieloletnią, pełną zaangażowania pracę naukową i dydaktyczną oraz za wiedzę i doświadczenie przekazywane przez Pana Profesora całym pokoleniom studentów i młodych pracowników nauki. Każde działanie Pana Profesora, wyróżniające się zawsze rzetelnością i poczuciem obowiązku, sprawiło, że zyskał Pan ogromne uznanie wśród współpracowników i wychowanków. Dziś otacza Pana grono wiernych uczniów pełnych wdzięczności za okazywaną im przez lata troskę i osobistą sympatię. Wyrażam głęboką nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli korzystać z przychylności i życiowej mądrości Pana Profesora.” – powiedział Rektor.

Następnie ze specjalnymi życzeniami zwrócił się do prof. Franciszka Kokota jeden z jego uczniów – dziś Prorektor ds. Nauki SUM prof. dr hab. n. med. Jan Duława. Ogromne zasługi Profesora dla rozwoju Wydziału Lekarskiego w Katowicach podkreślił Dziekan Wydziału prof. dr hab. n. med. Jan Zejda: „My, członkowie Wydziału Lekarskiego w Katowicach jesteśmy dumni, że pracujemy w środowisku, na które wywarł Pan Profesor tak trwały wpływ. Dziękuję, że jest Pan Profesor z nami. Życzę wszelkiej pomyślności i długich lat życia w dobrym zdrowiu” – mówił Dziekan. Ogromną dbałość prof. Franciszka Kokota o wysoką jakość i solidność w relacjach lekarz-pacjent zaakcentował Dyrektor SPSK im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach dr Włodzimierz Dziubdziela.

Życzenia w imieniu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie nefrologii złożyła Prezes PTN prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik .

Prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. multi Franciszek Kokot należy do najwybitniejszych polskich uczonych o międzynarodowej sławie. Jest autorem i współautorem ok. 640 publikacji oryginalnych i ponad 200 poglądowych, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doktorem honoris causa 9 uczelni, członkiem honorowym wielu europejskich towarzystw nefrologicznych. Był twórcą, a w latach 1975-2000 kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii (obecnie Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób  Przemiany Materii). W latach 1980-1982 był prorektorem ds. szkolenia podyplomowego, a w okresie 1982-1984 rektorem Śląskiej Akademii Medycznej. Jako nauczyciel akademicki, profesor i rektor, prof. Kokot miał istotny wpływ na kształcenie studentów i większości absolwentów Uczelni przez kilkadziesiąt lat. Jako członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów miał wpływ na kształcenie kadr naukowych w całej Polsce w latach 1979-2006. Jako autor podręczników oddziałuje na wszystkich studentów medycyny w kraju i lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i nefrologii.

 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.