Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W listopadzie minęło ćwierć wieku od reaktywacji Śląskiej Izby Lekarskiej. W 1989 roku I Okręgowy Zjazd Lekarzy wybrał swoich przedstawicieli, którzy od podstaw zaczęli organizować oraz budować zręby śląskiego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Aby uczcić to historyczne wydarzenie, w ostatnią sobotę (22 listopada) w katowickim Domu Lekarza odbyło się spotkanie jubileuszowe, adresowane przede wszystkim do członków samorządu, którzy przez ostatnie 25 lat uczestniczyli w jego pracach i przyczynili się do umacniania idei samorządności.

W auli zasiadła tylko część, spośród blisko tysiąc pięciuset lekarzy i lekarzy dentystów, którzy przez te lata pracowali w organach ŚIL. - Każdy, kto mówi o jakiejś instytucji, mówi o ludziach, którzy ją tworzą. I tak jest przy okazji 25 – lecia izb lekarskich. Słowa i określenia powtarzają się: „zapaleni entuzjaści, zaangażowani działacze, pracowici, oddani samorządowcy”- ale za każdym z tych określeń przecież jest konkretny człowiek. – mówił Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dziękując wszystkim za lata oddanej i wytężonej pracy na rzecz samorządu lekarskiego.

Prezes podziękował także zaprzyjaźnionym instytucjom, samorządom zawodowym i środowiskom uniwersyteckim, za współpracę która pozwala na podejmowanie przez ŚIL szerokiej gamy działań. Dzięki pomocy i życzliwości Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od kilku lat udaje się organizować w Katowicach kursy atestacyjne do specjalizacji z interny i pediatrii (odbywające się wcześniej tylko w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie), a przy dodatkowym wsparciu Uniwersytetu Śląskiego prowadzić studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego.

W trakcie spotkania wicewojewoda śląski, Piotr Spyra wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Za zasługi w działalności na rzecz samorządu lekarskiego Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: dr dr Jan Cieślicki, Adam Dyrda, Krystian Frey, Grzegorz Góral, Janusz Heyda, Jerzy Rdes, Krzysztof Ślaski i Tadeusz Urban. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: dr dr Stanisław Borysławski, Józef Krupiński, Marek Potempa i Adam Tiszler. Wśród wyróżnionych znalazły się także najdłużej zatrudnione pracownice biura ŚIL, odznaczone Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę: Krystyna Pietryka, Jolanta Swoboda i Róża Wróbel.

Obecnie Śląska Izba Lekarska jest drugą co do wielkości w kraju, należy do niej 16 526  lekarzy i lekarzy dentystów, w tym ponad dwustu belwederskich profesorów, niewiele mniej doktorów habilitowanych, ponad dwa tysiące doktorów nauk medycznych oraz 11 893 lekarzy i lekarzy dentystów posiadających specjalizacje spośród 77 specjalizacji lekarskich i 9 lekarsko – dentystycznych. ŚIL jest właścicielem swojej siedziby „Domu Lekarza” w Katowicach im. dr Andrzeja Mielęckiego (30 listopada mija 150 - lat od Jego urodzin), „Domu Lekarza Seniora” w Sosnowcu, Hotelu „Pro Medico” w Warszawie - bazy noclegowej zakupionej z myślą o lekarzach i lekarzach dentystach, którzy np. z powodów szkoleniowych muszą przebywać w stolicy.

Jednak początki były skromne: jedna maszyna do pisania i użyczone półtora piętra w starej kamienicy w centrum Katowic przy ul. Pocztowej. Od tego czasu minęło siedem kadencji samorządowych, w których Okręgowej Radzie Lekarskiej przewodziło czterech prezesów: dr Zygfryd Wawrzynek (kadencja w latach 1989 – 1993), dr Wojciech Marquardt (II i III kadencja 1993 – 2001), dr Maciej Hamankiewicz (IV i V kadencja 2001 – 2009) oraz piastujący funkcję prezesa od 2009 r. dr Jacek Kozakiewicz. Wszyscy zasiedli przed zgromadzonymi w Domu Lekarza uczestnikami uroczystości oraz zaproszonymi gośćmi, by powspominać ludzi, niektóre fakty, sukcesy i osiągnięcia, składające się na najnowszą historię ŚIL.

Najnowszą, bo początki Śląskiej Izby Lekarskiej sięgają już 1934 roku, kiedy to została ustanowiona rozporządzeniem ówczesnego ministra opieki społecznej (pierwsze wybory odbyły się w 1935 r.). Po drugiej wojnie światowej Izba wznowiła swoją działalność, lecz w 1951 roku z mocy ustawy władz komunistycznych została rozwiązana, podobnie jak samorząd lekarski i lekarsko - dentystyczny w całej Polsce. Wraz z powstaniem „Solidarności” i inicjatywami podejmowanymi przez lekarzy i stomatologów zrzeszonych m.in. w Polskim Towarzystwie Lekarskim, pojawiły się szanse na jej odrodzenie. Ostatecznie zrealizowane przez posłów na Sejm IX kadencji. 17 maja 1989 r. uchwalili oni ustawę o izbach lekarskich, która weszła w życie z początkiem 1990 r. otwierając tym samym nowy rozdział lekarskiej samorządności.

Wśród znakomitych gości uroczystości jubileuszowej, obok wicewojewody śląskiego Piotra Spyry znaleźli się m.in.: Michał Luty - wiceprezydent Miasta Katowice, prof. Jan Duława - prorektor ds. nauki SUM, dr hab. Damian Czyżewski - prorektor ds. klinicznych SUM, prof. Jan Zejda - dziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM, prof. Maciej Misiołek - dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko - Dentystycznym w Zabrzu, prof. Czesław Marcisz - prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM, dr Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, dr Jerzy Dosiak - przewodniczący O/Katowice PTL, dr Mariola Bartusek - przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, adw. Roman Kusz - wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, not. Jacek Wojdyło - prezes Rady Izby Notarialnej, radca prawny Katarzyna Palka – Bartoszek - sekretarz Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, dr Zofia Orzechowska - prezes O/Śląskiego STOMOZ, Małgorzata Ziółkowska - dyrektor oddziału TU Inter Polska w Katowicach, prof. Andrzej Matyja - prezes ORL w Krakowie, dr Klaudiusz Komor - prezes ORL w Bielsku Białej, dr Jarosław Wanecki - prezes ORL w Płocku, dr Jerzy Friediger - wiceprezes ORL w Krakowie, dr Mariusz Malicki - wiceprezes ORL w Częstochowie, dr Paweł Wróblewski - wiceprezes ORL we Wrocławiu, prof. UŚ Zygmunt Woźniczka – z Zakładu Teorii i Historii Kultury, propagator inicjatywy prezesa ŚIL dla powstania na Śląsku Muzeum Historii Medycyny, a także laureaci najwyższego wyróżnienia Śląskiej Izby Lekarskiej „Wawrzynu Lekarskiego” - dr Maria Trzeciak, prof. Szczepan Łukasiewicz, prof. Kazimierz Marek, prof. Władysław Nasiłowski.

Zwieńczeniem spotkania jubileuszowego był recital Marii Meyer, artystki Teatru Rozrywki w Chorzowie, która porwała publiczność autorską interpretacją znanych piosenek musicalowych i kabaretowych.  

W ramach wydarzeń związanych ze srebrnym jubileuszem, wiosną przyszłego roku wydana zostanie monografia 25-lecia odrodzonej Śląskiej Izby Lekarskiej, w której przypomniany zostanie dorobek wszystkich siedmiu kadencji, składy osobowe organów izbowych, najważniejsze daty i wydarzenia minionego ćwierćwiecza. Na jej stronach znajdą się także zdjęcia i relacja z uroczystości jubileuszowej.          

Tekst i zdjęcia: Śląska Izba Lekarska


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.