Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Logo targów

Prof. Aleksander Sieroń, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach został laureatem najważniejszej nagrody  zakończonych w sobotę (15 listopada)  63. Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2014 – Grand Prix jury Innova 2014 za najlepszy europejski wynalazek.

Prof. Aleksander Sieroń zaprezentował w Brukseli nowatorskie urządzenie   OXYBARIA S – służące do jednoczasowej hyperbarii tlenowej i ozonoterapii.

Oxybaria S to unikalne, do tej pory nigdy nie zastosowane, połączenie jednoczasowego działania tlenu o podwyższonym ciśnieniu i ozonu na otwartą, zwłaszcza przewlekłą ranę. Umożliwia to uzyskanie  zwiększonego stężenia tlenu w tkance czyli lepsze gojenie przy równoczesnym wykorzystaniu bakteriobójczego działania ozonu, co sprzyja utrzymaniu czystości bakteriologicznej rany, czyli  także wpływa na jej lepsze gojenie.

Klasyczne leczenie hiperbaryczne ran przewlekłych stosowane w komorze hiperbarycznej wymaga inwestycji w dużą komorę rzędu 5 mln złotych. Koszt Oxybarii S to 50 tys. zł, co oznacza, że zakup aparatury jest  bardziej dostępny dla szpitali, przychodni, prywatnych praktyk lekarskich czy lekarzy praktykujących ogólnie.

Niewielka waga oraz mobilność aparatury umożliwiają jej zastosowanie także w warunkach leczenia domowego, w domach opieki oraz w wielospecjalistycznych szpitalach obejmujących zwłaszcza oddziały angiologii, diabetologii, chorób wewnętrznych oraz geriatrię.

Szacuje się, że liczba chorych w Polsce z ranami przewlekłymi, obejmująca  pacjentów ze stopą cukrzycową, odleżynami oraz tzw. owrzodzeniami goleni (podudzi), to blisko pół miliona osób. W Europie chorych z tego powodu jest od 3 mln do 5 mln. Każde zmniejszenie liczby amputacji kończyn dolnych jest ważne i ten wynalazek może mieć na tę liczbę istotny wpływ.

Za swoje nowatorskie urządzenie prof. Aleksander Sieroń został również nagrodzony Złotym Medalem Ministra Edukacji Narodowej Rumunii oraz Złotym Medalem z wyróżnieniem, grupy jurorów wystawy Brussels Eureka 2014.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.