Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Umowa

Badania na styku prawa i medycyny mające na celu np. pomoc nieletnim ofiarom przestępstw będą możliwe dzięki podpisanej w sobotę w Białymstoku umowy o współpracy uniwersytetów z Białegostoku i Katowic z prestiżowym Uniwersytetem Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Ze strony polskiej do międzynarodowej sieci badawczej, która będzie się zajmować rozwiązywaniem prawnych i medycznych aspektów zdrowia człowieka, przystąpiły: lider konsorcjum - Uniwersytet w Białymstoku (wydział prawa) oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Umowę podpisali w Białymstoku dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) prof. Emil Pływaczewski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski i dziekan wydziału nauk o zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. Dokumenty podpisano na konferencji nt. ginekologii dziecięcej, która ma być jedną z dziedzin współpracy. Ze strony Uniwersytetu w Cambridge umowę podpisał w Wielkiej Brytanii - a było to widać za pośrednictwem łącz internetowych - znany na świecie kryminolog prof. Lawrance W. Sherman, dyrektor Instytutu Kryminologii Uniwersytetu Cambridge.

Naukowcy chcą prowadzić wspólne badania, wnioskować o ich finansowanie, organizować konferencje naukowe i wydawać wspólne publikacje, bo prawo i medycyna są ze sobą nierozerwalnie związane np. w takiej dziedzinie jak ginekologia dziecięca - mówiła prodziekan wydziału prawa, profesor UwB Ewa Guzik-Makaruk.

Wspólne badania mają dotyczyć m.in zjawisk na styku prawoznawstwa, kryminologii i medycyny. "Kryminologia jest nauką interdyscyplinarną, nauką, która obala szereg mitów. Kryminologia wymaga wyjścia poza pewien schemat. Kryminologia łączy się z psychiatrią, socjologią, medycyną, naukami biologicznymi. Dlatego też nasza sieć będzie zajmowała się problemami o charakterze interdyscyplinarnym. Zdrowie człowieka jest pewną klamrą, która spaja te wszystkie nasze koncepcje badawcze" - wyjaśnił dziekan wydziału prawa UwB prof. Emil Pływaczewski.

Już zapowiedział, że w 2015 r. w ramach utworzonej właśnie sieci planowana jest konferencja nt. problemu wykluczenia społecznego. Naukowcy chcą szukać diagnoz, sposobów na rozwiązywanie problemów do zastosowania w praktyce, np. w służbie zdrowia.

"Przede wszystkim chcemy się pochylić nad losami ofiar przestępstw, patologii społecznych i polepszyć ich sytuację" - mówił dziennikarzom Pływaczewski. Dodał, że na wydziale prawa powołano np. komisję zajmującą się takimi zagadnieniami jak przemoc czy rasizm. "Ofiary przestępstw wymagają głębokiego wsparcia, zarówno w procesie karnym, jak i w zakresie szeroko rozumianych aspektów związanych z administracją" - powiedział Pływaczewski i dodał, że czasami dopiero badania kryminalistyczne obnażają - jak mówił - słabości istniejących rozwiązań.

Na badanie takich zagadnień jak molestowanie czy gwałt stawia w ramach powstałej sieci badawczej Śląski Uniwersytet Medyczny. Dziekan wydziału nauk o zdrowiu tej uczelni prof. Violetta Skrzypulec-Plinta powiedziała PAP, że styk prawa i medycyny jest wciąż niedoskonały. "My się prawa nie uczymy, a prawnicy nie uczą się medycyny. W związku z tym jest wiele takich punktów, które muszą nas połączyć" - powiedziała i dodała, że np. istotne jest zwracanie uwagi na sposób postępowania zgodny z zasadami etyki i w trosce, żeby niczego nie pominąć w takich sytuacjach jak dziecko molestowane seksualnie czy też zgwałcona kobieta.

"Jak nam prawnicy mogą pomóc, żebyśmy mogli dokładnie dokonywać obdukcji kobiety zgwałconej, molestowanej? Jak nauczyć medyków prawa, żeby zgodnie z tym prawem potrafili zgłosić właściwie podejrzenie o molestowaniu, bo my się ciągle boimy, prawda? My się boimy zapytać, a pacjentka nie mówi. A może jednak trzeba pytać, a może trzeba nas nauczyć trochę prawa, byśmy mogli więcej pomóc dzieciom, kobietom, chłopcom, mężczyznom. Będziemy walczyć mocno o edukację" – podkreśliła.

Zaznaczyła, że ważne jest na przykład wypracowanie systemu i edukowanie, by dzieci zaczepiane przez obcych o złych zamiarach, umiały się obronić. Dlatego naukowcy liczą także na to, że w ramach wspólnych badań uda się znaleźć rozwiązania na temat skutecznej edukacji.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcia: Aleksandra Stachelska Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

 

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.