Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Logo

Corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny- Fredericka Bantinga, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day).

Podobnie jak w poprzednich latach, w obchody włączył się śląski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Tegoroczną edycję World Diabetes Day  zaplanowano z niespotykanym dotychczas rozmachem.

Cukrzyca jest chorobą, z którą może zetknąć się każdy – czy to jako pacjent, członek rodziny kogoś cierpiącego na cukrzycę czy świadek zasłabnięcia osoby chorej na ulicy. Dlatego chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób w każdym wieku. - tłumaczy Gniewko Więckiewicz ze śląskiego oddziału IFMSA-Poland.

Z myślą o najmłodszych studenci przygotowali m.in. konkursy plastyczne w przedszkolach. Oprócz tego odbędzie się również konkurs internetowy na najciekawsze zdjęcie osoby ubranej na niebiesko, a także warsztaty diabetologiczne  dla studentów medycyny. Dodatkowo między 10 a 16 listopada część restauracji na terenie śląskich miast będzie dołączać do zamówień ulotki z informacjami na temat cukrzycy oraz serwetki z logo WDD (World Diabetes Day).

 14 listopada o godz. 17.00 na dworcu autobusowym w Tarnowskich Górach studenci zorganizują flash mob, mający na celu zwrócenie uwagi na problematykę cukrzycy. Wieczorem (o godz. 19.00) katowicki Spodek i   gliwicka Radiostacja, podobnie jak tysiące innych budynków na całym świecie, zostaną podświetlone na niebiesko. Jest to kolor symbolizujący World Diabetes Day.

Dzień później odbędzie się ogólnopolska akcja IFMSA-Poland zorganizowana w centrach handlowych, podczas której członkowie Stowarzyszenie będą przeprowadzać badania profilaktyczne oraz udzielać informacji na temat cukrzycy. Na Śląsku akcja odbędzie się w CH Platan w Zabrzu i CH 3 Stawy w Katowicach w godz. 10.00-18.00. Po otrzymaniu wyników badań, każda osoba zostanie skierowana do punktu edukacyjnego wyposażonego w materiały informacyjne  dotyczące norm wysokości glikemii, ciśnienia tętniczego oraz ulotki na temat zdrowego odżywiania oraz zalecanej aktywności fizycznej.

Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że bardzo wielu przyczynom  cukrzycy, takim jak zła dieta, brak ruchu czy otyłość, jesteśmy w stanie zapobiegać - podkreśla  Gniewko Więckiewicz - Bardzo ważną sprawą jest też szybkie rozpoznanie choroby. Staramy się wyczulić pacjentów na konieczność wczesnego zgłaszania się do lekarza, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozwoju niebezpiecznych powikłań.

Cukrzyca stanowi obecnie jedną z najczęstszych niezakaźnych chorób na świecie. Co 10 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Według statystyk Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) choruje już 382 mln osób, a do 2035 roku liczba ta może wzrosnąć do 592 mln. W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 3 mln osób.

 
[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.