Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniach 23-24 października 2014 r. na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu odbyły się „Dni Otwarte”. Bogaty program warsztatów przygotowało ponad 20 katedr. Każdego dnia kampus odwiedziło ok. 400 osób, głównie młodzieży szkolnej.

Podczas warsztatów laboratoryjnych w  Katedrze i Zakładzie Biofarmacji "Chemia jest piękna, a farmacja jeszcze piękniejsza" pracownicy zaprezentowali doświadczenia chemiczne, które można zrobić w domu lub w szkole  i pokazali  jak ze składników, które możemy znaleźć w domu zrobić lemoniadę i dlaczego potrzebna jest do tego wiedza chemiczna?

Katedra i Zakład Genetyki Medycznej przygotowały m.in. ćwiczenia pokazowe: oglądanie preparatów przedstawiających chromosomy człowieka wybarwione techniką prążkowania G z wykorzystaniem mikroskopów świetlnych, quiz z rozpoznawania chromosomów, składanie modelu DNA i pokazową elektroforezę w żelu agarozowym.

Katedra Kosmetologii zaprosiła na warsztaty obejmujące diagnostykę typów cery i praktyczne przeprowadzenie podstawowych zabiegów kosmetycznych zapewniających utrzymanie skóry w dobrej kondycji: demakijaż kosmetyczny, masaż twarzy, masaż dłoni, wykonanie maski kosmetycznej, zabieg parafinowy na dłonie.

W Zakładzie Parazytologii można było m.in. zobaczyć jak wyglądają roztocza kurzu domowego i kleszcze w różnych stadiach rozwoju.

Uczestnicy warsztatów w Katedrze i Zakładzie Żywności i Żywienia mogli wykonać  samodzielnie próbę reduktazową służącą do oceny mleka pod względem nasilenia rozwoju drobnoustrojów, a więc świeżości i trwałości mleka.

Katedra i Zakład Immunologii i Serologii odsłoniła przed zwiedzającymi  tajemnice kropli krwi, a  Zakład Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej przeprowadził warsztaty pt.  Biofabryki i medycyna. W ich trakcie uczniowie poznali najmniejsze fabryki świata, które mogą być wykorzystywane do biotechnologicznej produkcji substancji, mających zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Żywe mikrofabryki to zarówno systemy komórkowe, mikroorganizmy, jak i rośliny hodowane w warunkach laboratoryjnych.

Katedra i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej przygotowały dla odwiedzających medyczne laboratorium diagnostyczne w pigułce:

  •  Prezentację dostępnych w aptece testów do szybkiej diagnostyki laboratoryjnej – testy wykrywające środki uzależniające, testy ciążowe oraz testy wykrywające zakażenia wirusowe lub bakteryjne we krwi, moczu i ślinie.
  •  Prezentację wybranych aparatów do diagnostyki laboratoryjnej przy łóżku pacjenta. Diagnostykę i monitorowanie pacjentów z cukrzycą, z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz z zaburzeniami parametrów krzepnięcia krwi.
  •  Ocenę wybranych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego – pomiar ciśnienia tętniczego krwi, wyliczanie wskaźnika Body Mass Index (BMI) oraz oznaczanie cholesterolu całkowitego i glukozy we krwi.

W trakcie warsztatów w Katedrze Farmacji Stosowanej i Zakładzie Technologii Postaci Leku słuchacze zapoznali się z terapią inhalacyjną, polegającą na dostarczeniu leku bezpośrednio do układu oddechowego drogą wziewną. Mogli również samodzielnie wykonać  kapsułkę żelatynową twardą, stosując proszek do inhalacji  jako  wypełnienie.

Tajemnice życia  i chorób można było odkryć w Katedrze i Zakładzie Patologii, gdzie zaprezentowano i omówiono wybrane obrazy mikroskopowe zmian patologicznych. Prezentowane były także preparaty przechowywane w szczelnych słojach, z zakresu anatomii prawidłowej wybranych narządów oraz zmian w tkankach i narządach spowodowanych procesem chorobowym.

Katedra i Zakład Biochemii przygotował ćwiczenia pt.  Zaczarowana Biochemia czyli jak otrzymać mydło, pastę do zębów i lód prawie z niczego? W trakcie pokazów można było m.in. wytrącić  DNA z cebuli, otrzymać z prostych odczynników barwny, płonący żel, czy dowiedzieć się jak krok po kroku zrobić substancję zmieniającą się w lód za jednym dotknięciem.

Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa zaprezentowała jak powstają substancje lecznicze z roślin oraz roślinne olejki eteryczne, stosowane w aromaterapii.

Uczestnicy mogli wziąć również udział w badaniu postawy ciała za pomocą Posturometru w Katedrze i Zakładzie Podstawowych Nauk Biomedycznych. Posturografia umożliwia obiektywną ocenę pacjentów cierpiących na zaburzenia równowagi ma zastosowanie w otolaryngologii, neurologii i geriatrii.

Katedra Chemii Organicznej przygotowała  ciekawe eksperymenty m.in.: reakcję chemiczną z efektem luminescencji, oczyszczanie cieczy metodą destylacji i ekstrakcję chlorofilu.

Katedra i Zakład Biologii Molekularnej zaprosił do zabawy naśladującej proces tłumaczenia informacji genetycznej podczas syntezy białka.

Na warsztatach z zakresu Chemii Analitycznej  uczniowi mieli okazję wykonać   doświadczenia polegające na mieszaniu roztworów różnych substancji chemicznych. W wyniku tego powstały nowe roztwory lub osady o wielu, często zaskakujących kolorach.

Katedra i Zakład Biofizyki zaprezentowały Spektroskopię EPR i jej zastosowanie w medycynie i farmacji. Katedra i Zakład Mikrobiologii i Wirusologii przygotowały prezentację „Czy grozi nam era post-antybiotykowa?”

Podczas warsztatów w Katedrze Analizy Instrumentalnej zaprezentowano możliwości analityczne wynikające z połączenia nowoczesnych technik badawczych: chromatografii gazowej (GC) i spektrometrii mas (MS).

Zakład Farmakoekonomiki przygotował wykłady pn. Jakość życia i pieniądze w zdrowiu.

Dni Otwarte przygotowywane były  głównie z myślą o młodzieży, która niedługo stanie przed wyborem kierunku studiów, dlatego wszyscy chętni mogli się  także zapoznać z metodami prowadzenia ćwiczeń, wyposażeniem sal laboratoryjnych, przykładowymi ćwiczeniami. Była to także okazja do spotkania  z nauczycielami akademickimi oraz studentami z Samorządu Studenckiego i Kół Naukowych.

 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.