Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W czwartek, 23 października 2014 w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej odbyła się inauguracja Uniwersytetu Licealisty.

W uroczystości wzięli udział: Prorektor ds. Studiów i Studentów SUM prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, Prodziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Jerzy Wojnar oraz Koordynator ds. Programu Uniwersytetu Licealisty dr hab. n. med. Tomasz Francuz. Wykład Inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja

Uniwersytet Licealisty jest prowadzony przez Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a jego celem jest popularyzacja studiów w obszarze medycznym, pogłębianie wiedzy i zainteresowań licealistów w zakresie nauk ścisłych, a także zainteresowanie najzdolniejszych z nich nauką w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

W projekcie edukacyjnym mogą brać udział uczniowie drugiej i trzeciej klasy liceum, które zawarło porozumienie z SUM w zakresie sprawowania opieki merytorycznej. W tej chwili współpracę z uczelnią  podjęło już 26 placówek, a wciąż zgłaszają się kolejne. Do projektu może przystąpić każde liceum przeprowadzające egzamin maturalny z biologii i chemii w zakresie rozszerzonym.

Rekrutacja do tegorocznego projektu edukacyjnego odbywała się stopniowo. Do udziału mogli zgłosić się uczniowie, którzy uzyskali w poprzednim roku szkolnym ocenę co najmniej dobrą, z przedmiotów biologia, chemia, matematyka i fizyka lub posiada inne osiągnięcia np. uczestnictwo w olimpiadach (zawody II lub III stopnia). O przyjęciu do programu decydował wynik przeprowadzonego testu. W ten sposób wyłoniono 40 najlepszych uczniów.

Przez cały rok szkolny, pod okiem pracowników naukowo-dydaktycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, będą zapoznawać się z takimi dziedzinami wiedzy jak genetyka medyczna, fizjologia, anatomia, biochemia z elementami diagnostyki laboratoryjnej i zdrowie publiczne. Zajęcia poprowadzą m.in.: prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz kierownik  Zakładu Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości, dr hab. n. med. Halina Jędrzejowska-Szypułka – pracownik Katedry i Zakładu Fizjologii, dr hab. n. med. Tomasz Francuz – kierownik Katedry i Zakładu Biochemii oraz prof. dr hab. n. med. Grzegorz Bajor – kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej. Dodatkowo, uczestnicy projektu będą mogli brać udział w wydarzeniach naukowych, kulturalnych i sportowych organizowanych przez Uniwersytet ( m.in. udział w konferencjach naukowych, dniach otwartych itp.).

Po zakończeniu cyklu kształcenia licealiści biorący udział w projekcie będą mogli przystąpić do egzaminu końcowego organizowanego przez SUM w formie konkursu ogólnopolskiego dla uczestników Uniwersytetu Licealisty. Laureaci konkursu uzyskają dodatkowa liczbę punktów
w postępowaniu rekrutacyjnym, co pozwoli im na uzyskanie wyższej lokaty na liście rankingowej.

[Przesłano przez: Agata kalafarska]

SUM © 2016-2020