Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

14 lipca 2014 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca przeprowadzono pionierski zabieg wszczepienia silikonowego implantu choremu z niewydolnością serca i towarzyszącą jej wadą zastawki mitralnej.

Głównym operatorem był prof. dr hab. n. med. Marek Deja Kierownik Kliniki i Katedry Kardiochirurgii SUM, asystował dr n. med. Marcin Malinowski kardiochirurg,  anestezjolog Wojciech Kruczak i dr n . med. Magdalena Mizia – kardiolog (echokardiografista)

To pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Na cały świecie Implant Bace wszczepiony został zaledwie 19 pacjentom.

Pacjenci do których adresowana jest ta metoda leczenia dotknięci są chorobą części serca – zastawki mitralnej. Choroba uniemożliwia  prawidłowe funkcjonowanie zastawki mimo, iż jej budowa jest prawidłowa. W wyniku tej choroby część zastawki tzw. płatki rozchodzą się i nie zamykają w odpowiedni sposób. Zastawka mitralna jest jedną z czterech zastawek kontrolujących przepływ krwi do i z serca. Jeśli zastawka nie domyka się w odpowiedni sposób podczas skurczu komór, krew może wpływać  z powrotem do przedsionka serca. Nazywamy to niedomykalnością zastawki mitralnej. Z tego powodu serce musi mocniej pracować, by móc wypompować ponownie tą samą ilość krwi, co w efekcie powoduje wzrost obciążenia komory serca. W rezultacie ściana mięśnia sercowego ulega zgrubieniu i osłabieniu. Im dłużej ten proces się utrzymuje, tym słabsza staje się ściana serca, a to z kolei jeszcze bardziej odsuwa od siebie płatki zastawki i serce zaczyna stawać się niewydolne.

Standardową praktyką w leczeniu niewydolności zastawki mitralnej jest operacja na otwartym sercu podczas której stosuje się  krążenie pozaustrojowe i celowo zatrzymuje pracę serca.  Alternatywą jest Implant BACE (zbudowany z silikonu medycznego) zakładany podczas operacji kardiochirurgicznej na bijącym sercu i umieszczany wokół podstawy serca. Wypełnienie specjalnych komór w implancie uciska ścianę serca, co przywraca prawidłową geometrię płatków zastawki mitralnej przez co eliminuje lub znacząco redukuje funkcjonalną niedomykalność zastawki mitralnej.

Dzięki tej metodzie nie tylko skraca się czas przeprowadzenia operacji, ale także okres rekonwalescencji, co nie pozostaje bez znaczenia dla pacjenta.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.