Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią opracowania z serii „Nauka przeciw pandemii", która stanowi kompendium prezentujące przebieg pandemii, dominujące objawy kliniczne, dostępne leczenie. Dużo uwagi jest poświęcone wpływowi zmienności wirusa na te parametry oraz dominującej roli szczepień, ich zasięgu, harmonogramu i możliwościom adaptacji szczepionki.
Jednym ze współautorów tej niezwykle interesującej publikacji jest prof. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr. hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii.
- 11 marca 2023 r. minęły trzy lata od momentu, gdy Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia podczas konferencji prasowej ogłosił pandemię COVID-19 na świecie. Według oficjalnych statystyk w ciągu tego czasu w wyniku infekcji wirusem SARS-CoV-2 zachorowało na świecie na COVID-19 ok. 760 mln osób, a ponad 6,8 mln w efekcie zakażenia zmarło, co stanowi mniej więcej 1 proc. wszystkich zachorowań. W Polsce odsetek ten jest większy, wynosi w przybliżeniu 1,8 proc. (6,4 miliona zachorowań przy ponad
118 tys. zgonów). Formalnie pandemia na świecie nadal trwa, Światowa Organizacja Zdrowia dotychczas jej nie odwołała, a jest to jedyna organizacja mająca do tego prawo – napisał we wstępie w imieniu autorów prof. Andrzej M. Fal, Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Przewodniczący Rady Programowej inicjatywy „Nauka przeciw pandemii". Jak dodał prof. Fal w pojedynku z koronawirusem zdołaliśmy uzyskać przewagę dzięki szybkiemu i skutecznemu wprowadzeniu szczepień.
Jak podkreślono w publikacji, według Światowej Organizacji Zdrowia, do 14 lutego 2023 r. zaszczepiono przynajmniej dwiema dawkami różnych szczepionek przeciw SARS-CoV-2 ponad 5 mld ludzi ! Wykazano, że podanie dwóch dawek zmniejsza 15,5-krotnie ryzyko objawowej choroby i ponad 50-krotnie zmniejsza ryzyko zgonu. Oznacza to, że nawet najlepsze leczenie, zwykle kosztowne i nie zawsze skuteczne, nie zastąpi odpowiednio prowadzonego programu szczepień profilaktycznych ani działań prozdrowotnych.
W opracowaniu sporą część poświęcono problemom związanym z postcovidem, który jest często długotrwałym, a nawet wyniszczającym zespołem chorobowym występującym w co najmniej 10 proc. zakażeń SARS-CoV-2.
- Zidentyfikowano ponad 200 objawów pochodzących w zasadzie ze wszystkich układów. Szacuje się, że co najmniej 65 mln osób na całym świecie ma post-COVID, a liczba przypadków rośnie. Duszność (czyli subiektywne, niepokojące odczucie trudności z oddychaniem) powiązana z nieprawidłową wymianą gazów w płucach i zmniejszoną tolerancją wysiłku (także mierzoną w tzw. sześciominutowym teście marszu) oraz
kaszel to najczęstsze objawy post-COVID ze strony układu oddechowego – piszą autorzy i uzupełniają: - Chociaż zarówno ustępują objawy, jak i nieprawidłowe wyniki badań czynnościowych płuc się poprawiają po chorobie, u niektórych pacjentów nieprawidłowości mogą się utrzymywać jeszcze wiele miesięcy po ostrym zakażeniu i są odbierane przez chorego jako spadek kondycji czy zmniejszenie tolerancji wysiłku. W post-COVID duszność może występować w spoczynku lub przy wysiłku, być stała, przejściowa lub fluktuująca i może zmieniać swój charakter w czasie. Dane dotyczące częstości jej występowania są bardzo zróżnicowane: u 15-81 proc. pacjentów w ciągu 1-3 miesięcy po COVID-19 oraz u 5-23 proc. wcześniej hospitalizowanych pacjentów około jednego roku po chorobie. - Wśród pacjentów po zakończeniu fazy ostrej COVID-19 odnotowano szereg nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym (CV), w tym zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, dysfunkcję prawej komory i zaburzenia rytmu. Ponieważ stwierdzane zaburzenia w obrębie układu są związane m.in. z dysfunkcją śródbłonka (jedna z warstw ściany naczynia krwionośnego), wynikać z nich mogą późniejsze skutki, w tym zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej i krwawień – podkreślają autorzy publikacji „Nauka przeciw pandemii".
Więcej informacji na stronie: naukaprzeciwpandemii.pl
Autorzy publikacji:
- Prof. dr hab. n. med. Andrzej M. Fal
- Prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak
- Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz
- Dr Jacek Krajewski
- Dr hab. n. med. Ernest Kuchar
- Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas
- Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Pyrć
- Dr hab. n. med. Piotr Rzymski
- Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon
- Dr Michał Sutkowski
- Prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki
- Prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska
Dane wysyłającego
Agata Pustułka