Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

14 marca 2023 r. w Senacie rozmawiano o sukcesach i problemach onkologii i hematologii dziecięcej. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci szefowie klinik tych specjalności z całej Polski, m.in. z Wrocławia, Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Warszawy, Lublina przedstawili działalność kierowanych przez siebie placówek, mówili o sukcesach i wskazywali problemy, których rozwiązanie pomoże w podniesieniu leczenia dzieci z chorobą nowotworową na jeszcze wyższy poziom. Jak podkreślano, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i współpracy polskich onkologów dziecięcych, stosowaniu takich samych protokołów leczenia we wszystkich ośrodkach, zbieżnych z europejskimi i światowymi procedurami, a także wdrażaniu nowych terapii, takich jak np. CAR-T, udało się zwiększyć wyleczalność chorób nowotworowych u dzieci z 15 do 85%, a w niektórych typach nowotworów prawie do 100%. Jak skonstatowała przewodnicząca zespołu senator Alicja Chybicka, „oby onkologia dorosłych poszła śladem onkologii dziecięcej".

W ocenie prof. Tomasza Szczepańskiego, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej ŚUM, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej w onkologii dziecięcej największą wartością jest działanie zespołowe i znakomita, harmonijna współpraca między ośrodkami w całej Polsce. Trzeba pamiętać, że dzieje się tak m.in. dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskich onkologów dziecięcych, mimo że ta dyscyplina nie jest najatrakcyjniejsza finansowo, a największą nagrodę stanowią wyleczone dzieci. W skali roku mamy 1200 rozpoznań chorób nowotworowych u dzieci, od 24 lutego 2022 r. sprawujemy też opiekę nad chorymi dziećmi z Ukrainy, których ewakuowano do naszego kraju 1300, z czego 400 nadal leczonych jest w Polsce i otrzymuje często terapię, na którą nie miałyby szans w swoim kraju. Pozostałe dzięki współpracy międzynarodowej i ludziom dobrej woli trafiły do ośrodków w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.

W Polsce dysponujemy 18 dziecięcymi ośrodkami onkologicznymi, kolejna placówka powstaje w Zielonej Górze. Każda z nich specjalizuje się w leczeniu określonego rodzaju nowotworu, prowadzi specjalistyczne badania, z których korzystają pozostałe ośrodki. Ważna jest też współpraca międzynarodowa, a wiele protokołów leczenia prowadzonych jest jako niekomercyjne badania medyczne, poprawia się też infrastruktura szpitalna, remontowane i unowocześniane są poszczególne placówki. Dzieje się tak również dzięki wsparciu fundacji i organizacji pozarządowych zarówno tych lokalnych, jak i ogólnopolskich, np. Fundacji Polsat czy Fundacji Donalda McDonalda. Zdaniem prof. Tomasza Szczepańskiego udało się osiągnąć taki poziom refundacji w onkologii dziecięcej, że nie ma potrzeby leczenia polskich dzieci za granicą. Problemem jest jednak brak personelu pielęgniarskiego i lekarskiego, brak chętnych młodych lekarzy na rezydentury na pediatrycznych oddziałach onkologicznych. Młodzi adepci medycyny postrzegają onkologię dziecięcą jako dziedzinę trudną i wyjątkowo obciążającą psychicznie, niestety też nie najlepiej płatną w stosunku do innych specjalności medycznych.

Działalność wrocławskiego „Przylądka Nadziei" przedstawił prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMW i USK. Jak mówił, dla polskich onkologów dziecięcych szczególnym wyzwaniem okazał się rok 2022 i wybuch wojny w Ukrainie. Niejako „z dnia na dzień" polscy onkolodzy udzielili pomocy prawie 1300 dzieciom ukraińskim. Mimo gigantycznego obłożenia oddziału, w 2022 r. w „Przylądku Nadziei" wykonano rekordową liczbę procedur, m.in. 90 przeszczepień szpiku allogenicznego, rekordowy był też przychód z NFZ w wysokości 110 mln zł. Jak wskazał, refundowana od niedawna terapia komórkami CAR-T u pacjentów pediatrycznych daje bardzo dobre wyniki: na 25 małych pacjentów leczonych w ten sposób żyje 20, co oznacza jej niemal 70-procentową skuteczność, a chodzi przecież o chorych, którzy bez zastosowania tej metody leczenia nie mieliby żadnych szans na przeżycie.

Prof. Krzysztof Kawłak jako szczególnie dotkliwe wskazał przewlekanie decyzji w sprawie nowych terapii przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, uznając jego „niezależność" za przesadną. Dzieje się tak np. w wypadku CRecomb gene therapy, do stosowania której gotowi są onkolodzy, ale od roku czekają na decyzję urzędu w tej sprawie. Problem stanowią także niedobory kadrowe. W jego ocenie potrzebne są zachęty dla zwiększenia zainteresowania specjalizacją z onkologii i hematologii dziecięcej, brak też anestezjologów do zabiegów w znieczuleniu u dzieci. „Obecnie mamy wolne miejsca rezydenckie, ale brakuje chętnych. Trudna specjalizacja, ciężka praca i praktycznie brak możliwości praktykowania prywatnie to powody, dla których młodzi lekarze nie wybierają masowo tej specjalizacji. Natomiast ci, którzy decydują się na szkolenie w naszej klinice, na pewno mają możliwość perfekcyjnego przygotowania się do egzaminu PES, ponieważ zapoznają się ze wszystkimi dostępnymi metodami leczenia" – mówił prof. Krzysztof Kawłak.

Podczas posiedzenia wskazywano też na potrzebę stworzenia ośrodka, który zająłby się osobami dorosłymi, które w dzieciństwie przeszły chorobę nowotworową, ze względu na specyficzne schorzenia z niej wynikające.

(źródło Biuro Prasowe Senatu RP)
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu


Dane wysyłającego
Agata Pustułka

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.